A Medikidsben teljes körű védőoltási tanácsadással állunk pácienseink, gyermekek és felnőttek rendelkezésére.
Szülőként mindannyiunk számára gyermekünk biztonsága a legfontosabb. Az élet minden területén törekszünk a teljes védelemre, egyre többet foglalkozunk az egészséges táplálkozással, a megfelelő közösség, legjobb iskola kiválasztásával.
Mit tudunk a fertőző betegségek megelőzéséről?
Egy fiatal szülő már csak nagyszülei elbeszéléséből ismerheti a klasszikus fertőző betegségeket. Nem látja a szomszéd gyermekeket torokgyík következtében meghalni, vagy poliovírus fertőzés következtében lebénulni. Nem szenvedte végig a kanyarót és – hála a védőoltásoknak – nem ismerhet olyan családot, ahol a magzat anyai rubeola fertőzés következtében károsodott.
Manapság a szülők nem a fertőző betegségtől, hanem az oltóanyag kiváltotta misztifikált reakcióktól féltik gyermeküket. Ma még nem mérhető le annak a kára, hogyan sérülhet a kötelező védőoltási rendszerünkkel fenntartott járványmentesség abban az esetben, ha az oltási hajlandóság csökken. Kevesen tudják, hogy a populáció átoltottsága jelenti a társadalom biztonságát. Egyre többeket nem érint felelősséggel, hogy az egyéni védelmet a gyermekek számára annak a közösségnek a közel teljes mértékű átoltása jelenti, amelyben élnek.
Társadalmunk minden oltott tagja hozzájárul az úgynevezett nyáj védettséghez, ahol az oltottak tömege védi az oltatlanokat, sérülékenyeket.
A világ több területén, és a környező európai országokban nem működik tökéletesen a védőoltási rendszer, ezért még mindig kanyaró, rubeola járvány zajlik.
A klasszikus fertőző betegségek nem tűntek el, mellettük súlyos következményekkel járó egyéb fertőzések okoznak járványügyi gondot (pneumococcus, meningococus). A kórokozó nem ismeri az ország határait, és minden esetben megtalálja a fertőzésre fogékonyakat, éppen ezért a mai fiatalok is könnyen megismerkedhetnek a kanyaró okozta agyvelő gyulladással, és a rubeola magzat károsító hatásával.
A védőoltással megszerezhető egyéni védelem nem tökéletes és nem tart élethosszig. Egy magas szintű közösségi védettség hosszú távú fenntartásával lehet az egyéni védettséget fokozni, mert a tömeg védettségével megakadályozható a kórokozó terjedése.
Felmerül a kérdés, ha hazánkban eltűntek a megelőzhető fertőző betegségek, nincsenek járványok, akkor miért szükségesek még mindig az oltások. Számos példa van arra, hogy azokon a területeken, ahol egy betegséggel szembeni oltást a kívánatosnál kevesebben kapják meg, megjelenik a már elfeledettnek hitt fertőzés.
Sokan vallják, hogy a természetes immunitás – azaz amikor átvészelünk egy betegséget – jobb, mint az oltással megszerezhető védelem, mert örökre szól. Ugyanakkor igaz, hogy egyes betegségek súlyos, maradandó szövődménnyel, olykor halállal is járhatnak . Ki tudja előre megmondani, hogy a bárányhimlő adott betegnél súlyosan, akár életveszélyesen zajlik-e majd vagy probléma nélkül vészeli át a fertőzést? Hazánk élenjáró volt a védőoltások bevezetésében, alkalmazásában.
Ezt a hagyományt folytatjuk akkor, ha a járványügyi helyzetnek, az egészséggazdasági szempontoknak aktuálisan megfelelő oltási rendszerhez alkalmazkodva, felelősségteljesen részt veszünk az oltási rendszerben, és ezen felül élünk az egyéni védelem lehetőségével is.
A legvédtelenebbek a gyermekek, közülük is a csecsemők, akiknél az anyai ellenanyagok, és a szoptatás ellenére is súlyos, nagy kárt okozó fertőzések következhetnek be.
Az oltóanyagok a kórokozók speciális részecskéit tartalmazzák, melyek fertőzést nem okoznak, de az immunrendszer kórokozóként ismeri fel őket és ellenanyagokat termel ellenük. Az ellenanyagok „parkolva” várják a valódi kórokozót és fertőzés esetén számukat megsokszorozva azonnali támadást intéznek a betolakodók ellen.
A gyermekeknél a közösség a legnagyobb veszélyforrás. Egy bölcsődei, óvodai közösségben szinte megállíthatatlanul végigvonul a fertőzés, a kórokozók terjedése akadálytalanul zajlik a fogékony gyermekek között és környezetükben egyaránt. A beteg gyermekkel foglalkoznak a felnőttek, így a fertőzött gyermek, a környezetében lévő felnőtteket is veszélyezteti. Mivel nem tarthatjuk örökre izoláltan gyermekeinket, egyéb módon kell védőpajzsot adnunk. A védekezés kardinális eleme a védőoltás.
A védőoltások minden esetben súlyos, sok esetben életet veszélyeztető fertőzések elleni védelmet biztosítanak.
A megelőzésben, csakúgy, mint a gyógyításban használt minden eszköznek és gyógyszernek, az oltóanyagoknak is biztonságosan kell hatékony védelmet eredményezni. Nem lehet nagyobb kockázata a megelőzésnek, mint magának a betegségnek! Nem okozhatunk nagyobb kárt azzal, hogy megpróbáljuk elkerülni a betegséget, ahelyett, hogy átvészelnénk azt!