Professzor Emeritus, bőrgyógyász
Prof. Dr. Hunyadi János a Szegedi Szent Györgyi Albert Orvostudományi Egyetemen (SZOTE) szerezett általános orvosi diplomát 1967-ben, majd ugyanott 1970-ben bőr- és nemibetegségek, kozmetológia, 1985-ben pedig klinikai immunológia és allergológia szakterületek vonatkozásában szakorvosi képesítést. 1983-ban védte meg az „Immunológiai folyamatok a psoriasis vulgaris patogenezisében” című kandidátusi disszertációját. „A keratinociták sejtfelszíni tulajdonságai és a keratinocita tenyésztés gyakorlati alkalmazása” című doktori értekezés megvédésével 1993-ban szerezte meg az orvostudományok doktora tudományos fokozatot. Egyetemi tanulmányai alatt, 1964-től 1966-ig, tudományos diákkörösként dolgozott a SZOTE Radiológiai Klinikán. Tanulmányai befejezését követően 1992-ig a SZOTE Bőrgyógyászati Klinikán dolgozott. Dermatológiai és immunológiai érdeklődéssel végezett kutatómunkát.
1974-1975-ben Amszterdamban (Binnengasthuis, Bőrgyógyászati Klinika), majd az Amerikai Egyesült Államokban (1979-1980 Washington, Bethesda, Naval Medical Research Institute) volt 1-1 éves tanulmányúton. 1985 és 1992 között az MTA-DFG kutatási program keretében több alkalommal utazott Németországba (Erlangen, Bőrgyógyászati Klinika) rövid (3-6 hónapos) tanulmányi útra.
1992-2007 között a Debreceni Orvostudományi Egyetem Bőr- és Nemigyógyászati Klinika vezetője volt. Vezetése alatt lényegesen javult a klinikán működő égési osztály műszeres felszereltsége. Létrejött egy ambulanter végzett bőrgyógyászati szakterápiát biztosító betegellátó egység, valamint Magyarországon elsőként épült fürdő-fotokemoterápiás ambulancia. A meglévő szakambulanciák mellett nemi-betegek ambuláns ellátására szakosodott rendelést, mykológiai szakambulanciát, ulcus cruris rendelést, naevus ambulanciát, dermato-onkológiai, valamint égési járó-beteg rendelést indítottak.
A Bőrklinikán folyó kutatómunka feltételeinek javulását eredményezte az újonnan létrehozott szövettenyésztő laboratórium. A tudományos munka terén lényeges előrehaladást jelentett a humán bőr és bőr-tumorok in vivo végzett vizsgálatára alkalmas egérmodell létrehozása. E modell lényege, hogy az immunhiányos (SCID) egerekre átültetett humán bőr a transzplantáció után megtapad és a humán érellátással rendelkező xenotranszplantátum és az abba ültetett humán eredetű daganatos szövetek tulajdonságai reprodukálható módon in vivo körülmények között tanulmányozhatók.
1993-2005 között a Hajdú-Bihar Megye Bőr- és Nemibetegségek Megyei Szakfelügyelő főorvosa, 2005-2012 között a Bőr- és Nemibetegségek Országos Szakfelügyelő főorvosa. Az Egészségügyi Tudományos Tanács Klinikai Farmakológiai Etikai Bizottságnak 2000 óta tagja.
2003- 2013 között a DEOEC Sejtterápia Klinikai Központ igazgatója. A központ GMP körülmények között állít elő dendritikus sejtes és őssejtes készítményeket az egyetemen folyó terápiákhoz és klinikai kivizsgálásokhoz. A Sejtterápiás Klinikai Központ számos területen (pl. génterápia, agyi érelzáródás – stroke, gerincsérülés kezelése stb.) nyújt perspektivikus lehetőséget a kutatók számára arra, hogy a legfrissebb kutatási eredményeiket terápiás céllal rövid időn belül eredményesen alkalmazhassák.
A bőrgyógyászok posztgraduális képzésének segítése céljából irányításával alakult meg a Szodoray alapítvány.
Hunyadi János professzor kutató munkája számos bőrbetegség (psoriasis, kután T sejtes limfóma, erysipelas, gyógyszerérzékenység, ulcus cruris, Kaposi sarcoma, kozmetológia kórképek stb.) tanulmányozására terjed ki. A bőr immunrendszer működése, a hámsejtek immunológiai szerepének vizsgálata, tumorimmunológia (melanoma), a sebgyógyulás mechanizmusa, a sebgyógyulást befolyásoló tényezők, valamint új, őssejt és dendritikus sejt terápiás eljárások klinikai alkalmazásának bevezetése állnak kutatási érdeklődése középpontjában.
A nemibetegségek kapcsán behatóan foglalkozott azok ellátási és járványügyi kérdéseivel, s így többek között a HIV, Herpes8 és HPV fertőzéssel kapcsolatos terápiás lehetőségekkel. Huszonnyolc könyvfejezetben, 269 in extenso közleményben, három szerkesztőségi levélben, 58 citálható összefoglalásban közölte tudományos munkái eredményeit. A közleményeire hivatkozó közlemények száma meghaladja a kétezret.
Kitüntetései:
Számos hazai és nemzetközi tudományos társaság tagja. Aktív közreműködése eredményeként, a MDT-ot 2004-ben felvették a UEMS “bőrgyógyászat és nemibetegségek” szekciójába.
2013 óta a DEKK emeritusz professzora.