gyermekkardiológus
Dr. Simon Gábor gyermekkardiológus az intenzív terület, a manualitás és a gondolkodás erős egységében hisz. Fontos számára az intenzív terület, a manualitás és a gondolkodás hármasának egyensúlya a gyógyításban.
A Szegedi Egyetemen szerzett orvosi diplomát, fiatal belgyógyászként egy amerikai tanulmányút sodorta a kardiológia területére. Amit az Egyesült Államokban láttam, felnyitotta a szemem, hogy ezt a szakmát hogyan lehet csinálni. Egy intenzív és érdekes szakmai út volt, ami megalapozta a további munkám – meséli dr. Simon Gábor. A külföldi példák, az intézmények működése, a hozzáállás is mindig nagyon érdekelt, és az egyetem alatti tanulmányi utak során holland, belga és portugál műhelyek gyakorlatába is bepillanthattam. Lisszabonban a lazaság, Hollandiában az összeszedettség, Belgiumban pedig a kemény munka tett rám impresszív hatást.
Szegeden lett gyermekgyógyász, majd Budapesten végezte kardiológiai szakképzését. Elsősorban kardiológiai intenzív terápiával foglalkozik a Gyermekklinikán, célja az akut állapotok megoldása. Orvosi tevékenységében prioritásként szerepel a katéteres vizsgálatok végzése, a terápiás beavatkozások és a diagnosztika. A TritonLife Medikids Gyermekorvosi Központban komplex rendelés keretében áll páciensei rendelkezésére. Fordulhatnak hozzá általános kardiológiai problémákkal is, de fő célja az újszülöttek számára biztosítani olyan szűrési lehetőségeket, melyek kizárják a kardiológiai gondokat, így a babák esetében korán kizárni a potenciális kardiológiai veszélyforrásokat.
A veleszületett szívfejlődési rendellenességek a populáció egy ezrelékében vannak jelen, vagyis a Magyarországon évente megszülető közel százezres újszülöttből száz esetben előfordulhat veleszületett szívfejlődési rendellenesség. Ezek a problémák, ha nem is igényelnek akut újszülött kori beavatkozást, viszont orvosi követést mindenképp, hiszen a szívüregek közötti kóros összeköttetések egy része idővel képes beforrni, a komplexebb eltérések 90%-ban azonban beavatkozásra van szükség.
Az újszülött kori szívbetegségek első jele a szívzörej és a szervezet oxigén szintjének nem megfelelő mivolta, tehát a baba bőre beszürkül, vagy nem fejlődik az elvárások szerint, vagy nem eszik eleget. Számos olyan eset van, amikor az eltérések nem szembetűnőek, így a szülők nem veszik észre a problémát. Ezért, ha lehetőség van rá, akkor érdemes egy szűrővizsgálatot elvégezni. Kétféle kardiológia problémát lehet megkülönböztetni a gyermekeknél, a veleszületett és a szerzett problémákat. A szívfejlődési rendellenességek minden esetben veleszületett problémák, a későbbiek általában valamilyen betegségnek vagy például egy fertőzésnek a következményei, szövődményei. De felléphetnek ritmuszavarok és szívizom elfajulásból származó gondok, valamint kialakulhatnak genetikailag meghatározott, de csak később jelentkező problémák is, melyek az újszülötteknél még nem ismerhetők fel.
Fontos a mielőbbi felismerés és sürgős esetben a megfelelő beavatkozás. Ezek az operációk rendkívüli precizitást igényelnek, hiszen egy újszülött szíve akkora, mint az ő ökle, tehát megközelítőleg 3-4 cm nagyságú, egy főütőér billentyűnek az átmérője pedig 5-6 mm (egy átlagos felnőttnek hatszor nagyobb). Egy veleszületett fejlődési probléma kijavítása egy életen át tartó követést és gondozást igényel. Ha egy szívet megvágunk és átalakítunk, megszüntetjük az érintetlenségét és hibátlanságát, tehát a kardiológiai követése hosszútávon szükséges felnőttként is.