A fül fertőzése csecsemőkorban és kisgyerekkorban a leggyakoribb. Ennek oka az is, hogy az orr-garatüreget a füllel összekötő kürt jóval rövidebb, mint nagyobb gyerekeknél vagy felnőtteknél, így a kórokozók könnyen felvándorolnak.
A panaszokat a medencék, tavak, tengerek vize is okozhatja, amennyiben ez bejut a hallójáratba. Ennek oka, hogy a víz leoldja a hallójárat felületi savas védőrétegét, a hámréteg felázik, fellazul. Így a hám védő funkciója meggyengül, a behatoló baktériumok előtt szabaddá válik az út.
A fülgyulladás tünetei lehetnek egészen enyhék: elesettség érzés, bágyadtság, hőemelkedés, a fül nyomásérzékenysége jelentkezhet. A fertőzés előrehaladtával a tünetek erősödnek, magas láz, erős fájdalom, a dobhártya kiszakadásával gennyes fülfolyás alakulhat ki.
Fontos, hogy víz vagy homok illetve egyéb szennyeződés ne jusson a hallójáratába fürdés közben. Ha mégis megtörténik, akkor mielőbb távolítsuk el a fülből, mert komoly gondot okozhatnak – figyelmeztet dr. Bacsa Judit, a Medikids fül-orr-gégésze. Fontos az úszás befejezése után a fej oldalra fordításával, a hallójáratban esetleg bent maradt víz kirázogatása, a hallójárat kiszárítása, és hasznos lehet még az úszósapka, vagy úszáshoz kialakított füldugó használata – tanácsolja az orvos.
„Nagyon fontos, hogy sosem melegítsük nyáron a fület! Vizsgálat nélkül ugyanis laikusoknak különösen nehéz megállapítani, hogy középfülgyulladás vagy hallójárat gyulladás áll fenn, utóbbit pedig kifejezetten súlyosbítja a melegítés” – figyelmeztet dr. Bacsa Judit.