1146 Budapest Thököly út 137. Előjegyzés: (+36) 1 700 4411
HealthFlex
×
  • Rendelések
  • Rólunk
    • Bemutatkozunk
    • Munkatársaink
    • Koronavírus tájékoztató
    • Kisokos
    • Videók
    • Mesék
    • Médiamegjelenések
    • Visszajelzés, elégedettség
    • Programok
    • Partnereink
    • Betegjogok
    • Adatvédelem
    • Általános Szerződési Feltételek
    • Állásajánlat
  • Szakemberek
  • Csomagok
  • Árak
  • Elérhetőségek
  • Blog

Bélfertőzések, hasmenés, hányás gyermekkorban

Bélfertőzések, hasmenés, hányás gyermekkorban
2022-09-05bélfertőzésgyermekgyógyászathányáshasmenés

Mi tegyünk, ha a gyermek rosszul van, hasfájás, hányás gyötri? Hogyan előzzük meg, illetve hogyan kezeljük? Dr. Nagy Ilona csecsemő- és gyermekgyógyász összefoglalója

A legtöbb fertőzéses hasmenést általában vírusfertőzés okozza (rota, adeno, calici stb). Sajnos ezek a vírusok nemcsak a fertőzött széklettel, hanem a légúti váladékokkal is terjednek (köhögés, tüsszögés, nyálcsorgás). Jóval ritkábban fordulnak elő bakteriális hasmenések. Ezek a széklettel szennyezett kezekkel, élelmiszerekkel terjednek. Megelőzésben nagyon fontos a higiénés szabályok betartása, a kézmosás. A nyersen fogyasztandó élelmiszereket tartsuk elkülönítetten a nyers baromfi termékektől (ezek akár 60-80% salmonellát illetve campylobaktert tartalmazhat, ami főzéssel elpusztul), földel szennyezett (trágyázás) zöldségféléktől.

Ha már jelentkezett a hasmenés a legfontosabb a megfelelő folyadék pótlás, a kiszáradás megelőzése.

Mivel a hasmenés során nemcsak vizet veszít a szervezet, hanem ionokat is, fontos ezek pótlása. Ha nem pótoljuk csak a vizet, izom gyengeség, remegés, súlyosabb esetben ritmus zavarok, görcsök léphetnek fel. A patikákban recept nélkül nagyon jó orális rehidráló oldatokat (Sodioral, Hipp ORS, Humana Elektrolyt, Normolyt) lehet kapni, amelyek ásványisó-cukor-bikarbonát tartalmuknál fogva biztosítják a megfelelő folyadék pótlást (szájon keresztüli infúzió!).

dr. nagy Ilona csecsemő- és gyermekgyógyász szakorvos, Medikids

Dr. Nagy Ilona csecsemő- és gyermekgyógyász szakorvos, Medikids

A napi fentartó folyadék mennyisége testsúlytól függ. 10 kg-ig kilónként 1 dl naponta, 10-20 kg között 1 liter+ 10 kg fölötti kilókra kilónként 0.5 dl, 20 kg felett 1,5 liter + 20 kg feletti kilókra 0,2 dl. Ehhez még adjuk hozzá a hasmenéssel távozó folydék mennyiséget is. A folyadék legyen cukros(!) tea, zsírszegény húsleves és az előírásoknak megfelelő mennyiségű rehidráló oldat. Ha a gyermek a testsúlyának 10%-át elveszti mindenképpen kórházban, infúzión a helye.

Könnyű diétás étkezés a javasolt, ami nem a koplaltatást jelenti.

A gyermek ehet főtt rizst, főtt sárgarépát, főtt vagy héjában sült krumplit, főtt-párolt sovány húst, reszelt almát, banánt, húslevest, pirítóst, kétszersültet (sóveszteség miatt lehet kicsit jobban sózni az ételt, de ne készítsük sósra). Kerüljük a tejet, mert a hasmenés során a tejcukor bontó enzim károsodik, nem tudja bontani a tejcukrot, ami erjed a bélben és a képződő gáz ront a panaszokon.

Hasfogót ne adjunk gyerekeknek,

mert ezek a bélműködést leállítják, de a bélbe kiválasztódó hasmenéses folyadékot nem befolyásolják (a gyermek kiszárad a belébe). Miközben a hasban felgyülemlő folyadék feszíti a beleket, hasi görcsöket okozva és a feszülő elvékonyodott bélfalon keresztül a kórokozók kiléphetnek a hashártyára, a keringésbe, nem veszzük észre a kiszáradást, mert nem ürül a széklet.

Sokan szeretik az aktív szenet vagy a bolus adstringenst, de ezek csak a toxinok megkötésére alkalmasak, de a toxinoknál jóval nagyobb vírusokra és baktériumokra nem hatnak. Recept nélkül kapható szer a Smecta, amely a bél bevonásával nem engedi a bélhez tapadni a kórokozókat, így azok hamarabb kiürülnek. Szintén recept nélküli a hasonló hatású a Tasectan. Pre és probiotikumok (BioGaia, Protexin restore, Normaflore, Probinul,LactoProtect, Probiotik, Lactiv, Bonolact, ProGastro Kid, EnterBull, Béres ProBio) segítenek helyreállítani a megtépázott bélflórát, gyorsítják a gyógyulást (az előbbi szerekkel ne egyidőben adjuk, mert akkor azokkal együtt kiürülnek, mielőtt hatnának)

Ha 3 nap alatt a hasmenés nem szűnik a fenti kezelés mellett, vagy a tünetek nagyon hevesek, lássa orvos a gyermeket!

Gyomor- és bélfertőzés

Gyomor- és bélfertőzés, hányás

Az emésztőrendszert érintő másik gyakori jelenség a gyermekkorban a gyomor-bél fertőzésekhez kapcsolódó hányás. A lentiek nem vonatkoznak a más eredetű hányásokra! Persze minnél kisebb egy gyermek annál több mindentől hányhat (húgyúti fertőzés, középfül gyulladás, tüdőgyulladás, utazás, ijedtség, erős sírás stb). A legfontosabb, hogy ne mutassunk ijedtséget a gyermek hányása esetén, próbáljunk meg higgadtak maradni, mert akkor az sokkal rosszabbul tűri a betegségét, hiszen az ő nagy, mindent tudó és védelmező anyukája/apukája is pánikban van, nem tudja mit csináljon.

Fontos jel

A hányás bélfertőzés esetén hányinger előzi meg. Ha nincs hányinger a hányás előtt (nem csecsemőkori bukásról beszélünk!) az idegrendszeri fertőzés tünete, ilyenkor minél gyorsabban kórházi orvosi vizsgálat szükséges. A hányás során a gyomor visszirányú összehúzódásával a szervezet a kórokozóktól próbál megszabadulni, hogy azok ne jussanak tovább a bélrendszerben. Ez alapján érthető, hogy a hányás csillapítására adott szerek (dimenhydrinate, metoclopramide, tietilperazin) a hányást ugyan megakadályozzák, de az émelygés és a kellemetlen gyomortáji tünetek továbbra is megmaradnak + a kórokozók is a gyomorban maradnak, majd tovább mennek a bélrendszerbe. Alkalmazásuk csak kiszáradáshoz vezető súlyos hányás esetén javasolt orvosi javallatra.

Mit tegyünk?

A hányáshoz társuló görcsös hasi fájdalom sem múlik görcsoldóra, inkább fájdalomcsillapítót adjunk. A B6-vitamin hatása csak terhességi hányásban bizonyított, más esetben a placébóval egyenértékű. A népi gyógyászatban alkalmazott buborékmentesített, cukros, hideg kóla üdítőital hatása sincs tudományosan bizonyítva, de a benne lévő foszforsav a kórokozókat sem kíméli, illetve a kihányt gyomorsavat visszapótolja, a koffein pedig a végbél irányú bélmozgást erősíti. Hányingerre Cocculine homeopátiás tablettát használhatunk.

gyomorfájás

Legjobb a hűvös cukros tea/víz kortyolgatása lassan, még akkor is ha ezt kihányná, mert ha minden távozott a gyomorból a gyermek megkönnyebbül és megszűnik a hányinger és a hányás is.
Fontos arra figyelni, hogy az ismétlődő hányások után a gyermek ne száradjon ki. A kiszáradás megítélésében segít a súlyvesztés mérése (10%-t elérő vagy annál nagyobb), az aláárkolt szemek, a száraz, tapadós nyelv, a vizelet hiánya. A következő próbák kórházi kezelést igénylő kiszáradást, agyhártya izgalmi jelet jelentenek:

  • vízszintesen fektetve a gyermeket, ha két lábát felemeljük nyújtva és a feje felé visszük, akkor a gerinc lefutása mentén, vagy tarkó/keresztcsont tájon fájdalmat jelez (a comb húzódása nem számít)
  • vízszintesen nyújtott lábakkal fektetve a fejét megemeljük és az állát a mellkasához érintjük, mire a lábát hirtelen felhúzza
  • a gyermek nem tudja gerinctáji, tarkó/keresztcsont fájdalom nélkül bekapni a lábujját (ha a betegség előtt betudta kapni)

A hasmenés esetén leírt mennyiségű folyadékpótlás javasolt. Ha már nincs hányinger és enni kér a gyermek szintén a hasmenésnél leírt ételeket adhatjuk neki. Pár napos diéta után, ha már nincsenek panaszok, visszatérhet a megszokott táplálkozáshoz.


Róbert Gyermekorvosi Központ
Kérdése van? Szüksége van gyermekorvos tanácsaira vagy szakvéleményére? Foglaljon időpontot személyes konzultációra a Róbert Medikids Gyermekorvosi Központba!

Medikids Blog

  • Gyermekpszichológus: bátran érkezzünk „kicsi” témákkal is

    A gyerekek gyorsan kibomló pszichológiai fejlődését ahhoz tudnám a legjobban...

  • Biztonságban a picivel - már a nulladik pillanattól

    A baba biztonsága már a nulladik pillanattól igen fontos, akkor...

  • Orrmosás: így csináljuk szakszerűen - a fül-orr-gégész megmutatja

    Az orr átmosásával megelőzhetjük a bonyolultabb fül-orr-gégészeti betegségeket, elkerülhetjük a...

  • Ha a gyermek nem gyarapszik

    Állandó kérdés, hogy hány kiló, jól fejlődik-e, gyarapszik-e a baba....

  • Mit tegyünk, ha nem alussza át a baba az éjszakát

    Az alvásmegvonástól szenvedő szülők egyik leggyakoribb kérdése az, hogy mikortól...

  • Bélfertőzések, hasmenés, hányás gyermekkorban

    Mi tegyünk, ha a gyermek rosszul van, hasfájás, hányás gyötri?...

  • Medikids mesék: Misu mézgondjai

    Brumma, brumma! Így köszöntik a mackók a bocsaikat. Van kedvük...

  • TritonLife segélyalap az egészségügyi dolgozók Ukrajnából menekülő hozzátartozóinak megsegítésére

    Segélyalapot hozott létre az egészségügyben dolgozók Ukrajnában élő hozzátartozóinak megsegítésére...

  • Medikids mesék: Csibi és a vérvétel

    Elindult a TritonLife MediKids mesecsatornája. 🎉😍 Régi vágyunk vált ezzel...

  • Gyermekkori torokgyulladás

    Torokgyulladás alatt többnyire a garatmandulák gyulladását, illetve a garatfal gyulladását...

  • Gyermekkel a korona-bezártságban: mit tanácsol a gyermekpszichológus?

    Mit érzékel és mit fog fel a gyermek a jelenlegi...

  • Ortopédiai problémák a csecsemő és gyermekkorban: mit tanácsol a szakorvos a járványhelyzetben

    Dr. Ráskai Csaba ortopéd szakorvos írása A járványhelyzet, többek között...

logo

(+36) 1 700 4411

medikids@medikidskozpont.hu

www.medikidskozpont.hu

1146 Budapest, Thököly út 137.

Mikor van szüksége ránk? Mikor ér rá kényelmesebben? Rendeléseink minden napszakot, hétköznapot és hétvégét lefednek, hogy Ön akkor jöjjön orvosainkhoz, amikor leginkább szeretne.

HÉTFŐ 08:00-20:00
KEDD 08:00-20:00
SZERDA 08:00-20:00
CSÜTÖRTÖK 08:00-20:00
PÉNTEK 08:00-20:00
SZOMBAT 08:00-14:00
VASÁRNAP zárva
  • Gyermekpszichológus: bátran érkezzünk „kicsi” témákkal is

    A gyerekek gyorsan kibomló pszichológiai fejlődését ahhoz tudnám a legjobban...

  • Biztonságban a picivel - már a nulladik pillanattól

    A baba biztonsága már a nulladik pillanattól igen fontos, akkor...

  • Orrmosás: így csináljuk szakszerűen - a fül-orr-gégész megmutatja

    Az orr átmosásával megelőzhetjük a bonyolultabb fül-orr-gégészeti betegségeket, elkerülhetjük a...

TritonLife Medikids Gyermekorvosi Központ ©2015-2022 IMPRESSZUM

Oldalunk sütiket (cookie) használ a jobb működésért. Bővebben: adatkezelési tájékoztató

Róbert Medikids Gyermekorvosi Központ logó
Powered by  GDPR Cookie Compliance
Süti használat

A süti (cookiei) olyan kis méretű szöveges fájl, adatsor, amit a weboldal látogatójának internetes hozzáférést biztosító eszközén (számítógép, mobiltelefon stb.) hozhat létre a weboldalt megjelenítő program. A cookie-t a webszerver küldi a látogató böngészőjének, majd a böngésző visszaküldi a szervernek. A sütik kizárólag adatokat tartalmaznak, nem tartalmaznak futtatható állományokat, vírusokat, illetve kémprogramokat (spyware), és nem férnek hozzá a felhasználó merevlemezének adataihoz. A cookie-nak nevezett kódolt adatsor egy elérési útvonal, ami csak az adott szerverrel együtt értelmezhető. Ebben az esetben a felhasználó adatait a szerver tárolja, nem a süti. Minden weboldal használ sütiket.

A cookie-k célja lehetővé tenni a felhasználó internetezésre használt eszközének felismerését, így releváns, a felhasználó igényeihez igazított tartalom megjelenítését.

A cookie-k anonim látogatói statisztikák generálását segítik elő, a felhasználók személyes kilétéről nem adnak információkat – személyes adatkezelés tehát nem történik.

Kétféle cookie típust használunk: az ideiglenes sütiket a számítógép memóriája addig tárolja, ameddig a felhasználó a honlapot böngészi, automatikusan törlődnek, amint bezárja a böngészőt, illetve lejár a böngészési folyamatra meghatározott idő. A tartós sütiket a számítógép addig tárolja, amíg a felhasználó nem törli azokat.

Amennyiben ön saját beállításaiban letiltotta a cookie-kat, látogatásával, böngészésével kapcsolatban nem tárolunk adatokat.

A cookie-ban nem tárolunk a személyek azonosítására alkalmas adatokat.

Sütik állapota

Ahhoz, hogy böngészési élménye teljes legyen, az oldal minden funkciója működjön, kérjük, engedélyezze a sütiket (cookie), illetve ne kapcsolja ki azok használatát. A cookie-k célja lehetővé tenni a felhasználó internetezésre használt eszközének felismerését, így releváns, a felhasználó igényeihez igazított tartalom megjelenítését.

Ahhoz, hogy böngészési élménye teljes legyen, az oldal minden funkciója működjön, kérjük, engedélyezze a sütiket (cookie), illetve ne kapcsolja ki azok használatát.

Adatkezelési irányelvek

Adatkezelési irányelveinket és tájékoztatónkat itt olvashatja