Gyermekkel a korona-bezártságban: mit tanácsol a gyermekpszichológus?
Mit érzékel és mit fog fel a gyermek a jelenlegi rendkívüli járványügyi helyzetből? Beszéljünk-e neki, vele mindarról, ami zajlik, vagy kíméljük meg minél inkább a világ és a hírek felerősödő zajától? Mit tegyünk a hirtelen felbomlott napi rutinokkal, a bezártság érzettel, az összezártság szülte feszültséggel? És milyen veszélyeket rejt a hirtelen és akaratlan családi összezártság? Többek között ezekre is választ ad Csorba Emőke, a Medikids gyermek és ifjúsági klinikai szakpszichológusának írása.
Tippek az egész családért
Nagyszülőkkel, idős családtagokkal telefonon keresztül tartsunk kapcsolatot! A nagyobb gyerekek már megértik, hogy az idősebbek kiszolgáltatottabbak ebben a helyzetben, így jólétükről érdemes saját „fülükkel” is megbizonyosodniuk. Emellett egy-egy beszélgetés során a gyerekek extra figyelmet kapnak, a szülők pedig ápolják a legszorosabb családi kapcsolataikat.
Figyeljünk saját és gyermekeink örömeire! Válasszunk olyan közös tevékenységeket, amiben feloldódunk, amiben magabiztosak vagyunk. Mindannyiunknak más és más tevékenység, helyzet szerez örömet (pl. mozgás, zene, közös játék, testi közelség, kreatív elfoglaltságok). Ha már ismerjük igényeinket, akkor válasszunk olyat, ami más helyzetben is bevált vagy válasszuk annak online, otthonunkban is megvalósítható formáját. Maradjunk nyitottak, lehet, hogy ebben az időszakban új örömforrásokat is felfedezünk!
Figyeljünk az alvásunk és étkezéseink mennyiségére és minőségére! Testi-lelki immunrendszerünk erősítésével tehetünk azért, hogy energiánkkal jól gazdálkodva tartsunk ki akár hosszú távon is a vírussal való küzdelemben.
Tisztázzuk az otthoni szabályokat! A béke egyik záloga, ha szükségleteinkhez (a szülőkéhez és a gyerekekéhez egyaránt!) illő szabályokat hozunk. Ezeket az idő múlásával felülvizsgálhatjuk és bátran változtathatunk rajtuk, ha jobb megoldásokat dolgoztunk ki útközben vagy egyes szabályok láthatóan nem valósíthatóak meg.
Alakítsunk ki a családi élethez, ritmushoz illő napirendet! Legyen a napirend jól átlátható, akár táblán is követhető, hogy kialakulhasson egy idő után az életnek egy megnyugtató rutinja (a kiszámíthatóság csökkenti a stesszt). Ebben is legyünk szabadok: nem szükséges megfelelnünk egyes nevelési elveknek. Inkább kevesebb, családunkra szabott napirendi pontuk legyen, ami minket szolgál, mint hogy erőnkön felül igyekezzünk a feladatokat teljesíteni.
Konfliktusok esetén figyeljünk érzéseinkre! Most feszült, rendkívüli helyzetben vagyunk mindannyian, így az érzelmeink is természetesen felduzzadhatnak. Az érzelmek tulajdonsága, hogy ahogy duzzadnak és elérnek egy tetőpontot, úgy csillapodnak is. Így természetes, ha felszínre kerülnek. Kezelésükben segít, ha megfogalmazzuk őket (és ebben gyermekeinket is segítjük) és nem ragaszkodunk hozzájuk, nem szítjuk őket tovább, hanem engedjük változni.
Tippek a gyermekekért
Beszélgessünk a rendkívüli helyzetről! Adjunk rövid, lényegi, életkornak megfelelő felvilágosítást a vírus-helyzetről, és beszéljünk a megelőzés lehetőségeiről és az orvosi, kórházi ellátás megbízhatóságáról is.
Kérjük és várjuk el az együttműködésüket! Tanítsuk meg őket alaposan kezet mosni, zsebkendőt használni, kellő távolságot tartani másoktól szabadtéren. Emellett kérjük őket az otthoni szabályokkal való együttműködésre is.
Bátorítsuk a gyerekek életkorának megfelelő önállóságát! Az óvodai és iskolai mindennapok során gyermekeink kisebb-nagyobb feladatokat végeznek el, ami hatékonyság-érzetüket és ezáltal önbizalmukat is erősíti. Figyeljünk otthonlétük alatt is arra, hogy elegendő feladattal, lehetőséggel találkozzon, amiben képességeit bontakoztathatja, felelősséget vállalhat.
Mérsékeljük a függőségek kialakulásának lehetőségét! A több szabadidő a „könnyű” örömforrások felé csalogathatja a gyermekeinket, így hamar tartósan egy-egy online játék, telefonos alkalmazás vagy a tévé előtt találhatjuk gyermekünket. Szükséges ennek keretek közé szorítása, más elfoglaltságok megszervezése.
Tippek a szülőkért
Fogjunk össze a párunkkal! Többet vagyunk egy fedél alatt gyermekeinkkel, így több feladatunk van a szabályozásukkal és mindennapos életük szervezésével kapcsolatban. A szülők közötti munkamegosztás segít abban, hogy a jobban gazdálkodjunk erőnkkel és elkerüljük, hogy a család valamelyik oszlopos tagja kifáradjon.
Szükség esetén kérjünk segítséget! Akár praktikus teendőink, anyagiak vagy lelki életünk terén küzdünk gonddal, forduljunk másokhoz is velük! Több szem többet lát, könnyen kaphatunk másoktól ötleteket, amelyek tovább vezetnek minket. Emellett megélhetjük ezáltal azt is, hogy az elszigeteltségben sem vagyunk egyedül.
Keressük barátaink, szeretteink társaságát! Telefonon vagy az online térben tartsuk egymással a kapcsolatot, osszuk meg élményeinket és érdeklődjünk a másik felől. Ezzel kapcsolataink ápolásán túl magunk és a másik lelki jóllétéért is teszünk.
Induljunk el erősségeink mentén! A vírus-időszakban is számíthatunk azokra a már kidolgozott megoldásmódjainkra, rutinjainkra és készségeinkre, amit a munkában és otthon töltött mindennapokban is sikeresen használunk. Gondoljuk át, hasonló helyzetben hogyan indultunk el korábban! Ez lendületet adhat a jelenlegi feladataink felgöngyölítéséhez is.
Gondolkodjunk pozitívan! Ez az elcsépelt mottó is kincseket rejt ebben a kivételes időszakban. Van, aki egy barátja szavaiban talál előremutató gondolatokat, mások érdeklődésük, hitük szerinti előadások, olvasmányok, szertartások során.