Nem veszélytelen kacsával pancsolni
Tele vannak baktériummal, akár fertőzéseket is terjeszthetnek a gyerekek kedvenc fürdőszobai játékai.
A gumikacsák és egyéb gumijátékok higiéniáját vizsgálták svájci és amerikai kutatók, akik szerint a fürdőzés során ezek belsejében felgyülemlő folyadék egyebek mellett Legionella és Pseudomonas aeruginosa baktériumot is tartalmazhat. Ötféle játékkacsa közül négynél mutatta ki ezt a Svájci Víztudományi és Technológiai Szövetségi Intézet, a Zürichi Műszaki Egyetem (ETH Zürich) és az Illinoisi Egyetem kutatói által végzett vizsgálat.
A gumikacsákban a baktériumok mellett gombákat, illetve rengeteg, négyzetcentiméterenként akár 75 millió sejtet mutattak ki a szakemberek. Szerintük
a műanyag játékokban lévő gyenge minőségű polimerek annál jobb tápanyagokkal szolgálnak a baktériumok számára.
A különböző testnedvek, például a vizelet és az izzadság, valamint a szennyező anyagok, de még a szappan is olyan mikrobákat és tápanyagokat juttat a fürdővízbe, amelyek kellemes környezetet teremtenek a baktériumok számára.
A szakemberek szerint bizonyos mennyiségű baktérium erősítheti a gyerekek immunrendszerét, de szem-, fül- és bélfertőzéseket is eredményezhet. A fürdőjátékok azokra a gyerekekre a legveszélyesebbek, akik szeretik az arcukba fröcskölni a gumijátékokban összegyűlt vizet.
A Biofilms and Microbiomes című folyóiratban megjelent tanulmány szerint a jobb minőségű polimerek használatával megelőzhető lenne a baktériumok és gombák elszaporodása. Egyelőre semmi sem írja elő, hogy miből készüljenek a gumijátékok – még Svájcban sem.
Forrás: MTI, 2018-04-02