Ezeket tehetjük kullancsok ellen
A tavaszi-nyári hónapok eljövetelével egyre gyakrabban hallunk a kullancsok által terjesztett betegségekről. Sok szülő egyenesen retteg a kullancsok miatt. A Medikids gyermekorvosai segítenek tisztán látni.
„Egy-egy kullancscsípés után a Lyme kór kockázata 2 százalék, a kullancs által terjesztett vírusos agyhártya- illetve agyvelőgyulladás (encephalitis) 1 ezrelék alatti, a hajas fejbőrön csípés után jelentkező fekély, nyirokcsomó duzzanat (TIBOLA), tularémia, Q-láz, Erlichiosis, babesiosis még ennél is ritkább” – nyugtat meg dr. Nagy Ilona. A Medikids csecsemő- és gyermekgyógyásza szerint a rettegés önmagában nem célravezető, érdemes a kullancsokkal szemben releváns tudással és a megelőzés fegyverével felvérteznünk magunkat.
„A kullancsok a nedves, sötét helyeket kedvelik. Fő előfordulási helyük a magas, háborítatlan fű, bozótos, vadcsapás, fák 1,5 méteres magasságáig. Nem szeretik a száraz, napfényes helyeket és az 1000 méter tengerszint feletti magasságot. A reggeli nedves időszakban a legaktívabbak. Áldozatukat hő és kémiai ingerek alapján találják meg.
A kullancsok nemcsak a vérszívás útján, a kiszívott felesleges vér visszaöklendezésével, illetve ürülékükkel is fertőznek. De az elhalt vérszívók pora is terjesztheti a betegséget.
Ezért száraz, poroló kerti hulladék takarításakor viseljünk maszkot, hogy ne lélegezzük be a fertőzött port, vagy használjunk inkább vizes takarítást. A legelő állatok teje is tartalmazhat kórokozót, ezért mindig forraljuk fel a tejet fogyasztás előtt. A forralás megöli a kórokozókat. Csökkenteni tudjuk a kullancsok számát rendszeres fű -, és bokornyírással, az avar összeszedésével, megsemmisítésével.
A népi hiedelemmel ellentétben, a B vitamin nem véd a kullancsok ellen. Ezt magam is tapasztaltam. Használjunk hosszú hatású rovarriasztókat. Öltözködésünkkel is megnehezíthetjük a kullancsok megtapadását. Húzzunk hosszú szárú nadrágot, hosszú ujjú, galléros inget. A nadrág szárát tűrjük bele a zokniba, hogy a felfele mászó rovar ne tudjon a bőrünkhöz férni.
Hosszú hajúak szorosan fogják kontyba a hajukat – így nem tudják lesodorni az ágakon várakozó kullancsokat. Viseljünk kalapot, hogy nehezen jusson a rovar a hajas fejbőrhöz, ahol alig vesszük észre. Világos színű ruházaton könnyebben észrevehetjük a portyázó vérszívókat. Testünkön a sötétebb, nyirkos helyeket szeretik. Kullancsvizitkor ezeket fokozottan ellenőrizzük (térdhajlat, hónalj, lágyék, fül mögött, herezacskó alatt, hajas fejbőr, szorosabb ruhadarabok alatt, mint öv, zokni, fehérnemű gumija, pántja” – tanácsolja még dr. Nagy Ilona.
Mit tegyünk a bőrbe jutott kullanccsal? Mikor forduljunk orvoshoz?
“Ha gondosan ellenőrizzük a kullancscsípés helyét, és a mellékelt képen láthatóhoz hasonló kokárda-szerű koncentrikus vörös foltokat észlelünk a bőrön (amely egyébként nem fáj és nem viszket, és akár hetekkel később is látható), haladéktalanul forduljunk orvoshoz” – tanácsolja dr. Külkey Orsolya csecsemő- és gyermekgyógyász, a Medikids gyermekorvosa.
Fontos, hogy a kullancsokat 4-5 órán belül eltávolítsuk.
Kullancs-eltávolító kanállal csak a testes, nagyobb élősködők távolíthatók el, melyek már jól teleszívták magukat, így kényelmesen alájuk lehet nyúlni. A kisebb kullancsok csak csipesszel távolíthatók el. A kullancs csipeszből lehet vágott végűt és hegyes végűt is kapni, szerencsés, ha rugós és forgatható.
Óvatosan meg kell csípni a kullancsot a nyakához minél közelebb, és kitekerni a bőrből. Ne húzzuk, mert beszakad a feje és ezzel nő a fertőzésveszély. A kitekert állat épsége, mozgó lábai ellenőrizhetőek nagyító alatt.
Ha nincs a kezünk ügyében speciális kullancs eltávolító eszköz, egyszerű női szemöldökcsipesz is tökéletesen megteszi. A csípés helyét fertőtlenítsük le (alkohol, Betadine stb.) és legalább 1 hónapig figyeljük – tanácsolja dr. Külkey Orsolya.