A mandulagyulladás okairól, kezeléséről, veszélyeiről a Femina portálon beszélt dr. Bacsa Judit, a Medikids fül-orr-gégésze.
Erős fájdalom, rossz közérzet, étvágytalanság, olykor láz is kíséri, mégsem egyértelműen könnyű eldönteni, mikor beszélhetünk mandulagyulladásról. Pici gyermekkorban, főként óvodáskorban fordul elő gyakran. Ennek egyik fő oka, hogy „a gyerekek szeretik megkóstolni a tárgyakat, rágnak mindent, ami a kezükbe kerül. A másik ok, hogy sok gyermek későn tanul meg orrot fújni” – magyarázza dr. Bacsa Judit a Femina kérdésére.
A mandulagyulladásnak különböző formái vannak, a gyógyulás első lépéseként fontos a pontos diagnózis.
„Könnyű összetéveszteni egymással, illetve az ártalmatlan mandulakővel, cisztákkal vagy a kevésbé ártalmatlan manduladaganatokkal. Ezért javaslom mind gyermek-, mind felnőttkorban a rendszeres fül-orr-gégészeti ellenőrzést garatpanaszok esetén vagy akár panaszmentes esetben is, ha valamit furcsát lát a torkában” – mondja a fül-orr-gégész.
A mandulagyulladás hátterében egyaránt állhat vírusos, bakteriális vagy gombás fertőzés. A kérdés eldöntéséhez alaposan ki kell kérdezni, majd ki kell vizsgálni a pácienst, beleértve a torkát, a felső légutak többi részét, a nyirokcsomókat.
Milyen veszélyeket rejt a mandulagyulladás?
A vírusos torok- és mandulagyulladás általában 1 hét alatt lezajlik, tüneti kezelés elegendő lehet. Ám ha a vírusokhoz társulnak baktériumok is, akkor 2-3 hétig is eltarthat a betegség, és antibiotikum is szükséges a gyógyuláshoz. Mindezt, persze, befolyásolja a beteg kora és általános állapota, valamint a társbetegségek jelenléte, például allergia.
A krónikus mandulagyulladás (az elhúzódó és/vagy gyakran visszatérő mandulagyulladás) gyanúja esetén elengedhetetlen a fül-orr-gégészet szakorvos vizsgálata, amelyet rendszerint laboratóriumi vizsgálat egészít ki.
Még a széles spektrumú antibiotikumok korában is előfordulhatnak akut szövődmények, mint például a mandula körüli tályog, ami életveszélyes állapot, és sürgős műtét szükséges. Az elhúzódó mandulagyulladás okozhat szívbelhártya-gyulladást vagy vesegyulladást, ízületi gyulladást vagy hajhullást is.
Ilyenkor betegséggócnak tartjuk a mandulákat, és műtétet javasolunk
– magyarázza dr. Bacsa Judit, aki azonban nem híve a mandulák mielőbbi kivételének. „A műtétek elkerülése érdekében a betegeimmel és a szüleikkel együtt sokat küzdünk, hiszen olyan, hogy rutinműtét, nem létezik. A műtétnek lehetnek szövődményei. A garatmandula hiánya felnőttkorban akár gondot is jelenthet. Főként hölgyeknél jelentkezik az úgynevezett száraz garat szindróma, ami nehezen befolyásolható, krónikus panaszokkal járó állapot. A mandulaműtét megoldja a szövődményeket, de a torok ugyanúgy érzékeny lesz a fertőzésekre, mint műtét előtt, ezzel tisztában kell lenni” – véli dr. Bacsa Judit.