Valós veszélyt jelent az antibiotikum-rezisztencia
Az antibiotikum-rezisztens baktériumok legalább akkora veszélyt jelentenek az emberiségre, mint a klímaváltozás, a veszély egyik fő forrása pedig a folyóvizeink gyógyszerszennyezése – áll az ENSZ figyelmeztetésében. A minden eddiginél átfogóbb folyóvíz-szennyezettségi kutatás során 72 országában végeztek méréseket, az esetek 65 százalékában találtak a mintában antibiotikumot, a szennyezettség 111 esetben haladta meg a határértéket. Európában a vizsgált folyók közül a Duna bizonyult az egyik legszennyezettebbnek – idézte a tanulmányt a Quibit.
A vizek gyógyszerszennyezésének hatására olyan „szuperbaktériumok” alakulhatnak ki, amelyek ellen a bevált gyógyszereink nem hatékonyak, így nem nyújtanak védelmet különböző fertőző betegségekkel szemben.
A fő gondot az állattenyésztésben indokolatlanul és ellenőrizetlenül nagy mennyiségben alkalmazott antibiotikumok jelentik – vélik a szakértők, akik azt kérik, csak a humán gyógyászatban legyenek alkalmazhatók a legerősebb antibiotikumok. „Innen is épp elegendő kerül belőlük vissza a vizekbe” – fogalmazott a kutatás egyik vezetője.
Dr. Nagy Ilona, a Medikids csecsemő- és gyermekgyógyásza szerint már most nagyon sok olyan baktérium van, amely a hagyományos antibiotikus kezelésre nem reagál, vagy csak mérsékelten reagál.
A szakorvos szerint a globális probléma mellett az egyéni esetekben is különösen oda kell figyelnünk az antibiotikumok alkalmazására: csak a legszükségesebb esetekben adjunk antibiotikumot. A legérzékenyebbek a csecsemők és a kisgyermekek, az élet első néhány évében kapott antibiotikum ráadásul a bélflóra fejlődését is befolyásolhatja, amiből felnőttkorban különböző bélbetegségek sokkal gyakrabban alakulhatnak ki – hangsúlyozza dr. Nagy Ilona a Medikids videójában.
Nézze meg a videót: