Gyermek a strandon: mit tanácsol a fül-orr-gégész
A strandidő megérkezésével újra felmerülnek a strandolással, pancsolással, úszkálással kapcsolatos kérdések. Például az is, hogy mehet-e víz a gyerek fülébe, mikor kell hallójárati gyulladástól tartanunk, mivel segíthetjük a fül természetes tisztulását, illetve mi az, amit biztosan ne tegyünk. Dr. Bacsa Judit, a Medikids fül-orr-gégész szakorvosa segít eligazodni.
A fül alapvető felépítését laikusoknak is érdemes ismerniük – mondja dr. Bacsa, aki szerint ez az alaptudás segít megérteni a teendőket is. A fülkagyló után következik a hallójárat, ami egészen a dobhártyáig tart, a dobhártya mögött pedig van egy picike üreg, amit dobüregnek hívunk – ez az a terület, ami strandolás, úszkálás közben felázhat.
A víz a fülben, illetve akár a hallójárat felázása önmagában nem jelent gondot. Az hogy ebből lesz-e gyulladás vagy sem, azon múlik, hogy megfelelő-e a hallójárat védelmi rendszere, illetve van-e benne elegendő fülzsír, hiszen ez egy természetes öntisztuló és védőmechanizmus.
Fontos tehát: ne tisztítsuk patyolatra és teljesen szárazra a gyermek fülét.
A fülzsír képződése amúgy egyénenként változó: van, akinek nagyon kevés fülzsír képződik, szinte láthatatlan, a másik gyereknél pedig kemény dugó tud belőle kialakulni.
Mindenképpen tanácsos fül-orr-gégészhez fordulni, és szakszerűen felmérni, mennyire szűk vagy sem a hallójárat, milyen tisztítási rutin szükséges. Egy ilyen vizsgálat eredményeképp az orvos nagyjából meg tudja állapítani, hogy a gyerek hajlamos-e hallójárati gyulladásra vagy sem. Az úgynevezett „füles gyerekeket”, vagyis azokat, akiknek visszatérő problémáik vannak a fülükkel, célszerű gyakran kontrollálni orvos által. Természetesen a „füles gyerekek” is úszhatnak, strandolhatnak, javasolt is nekik, viszont speciális odafigyelést igényelnek.
Csecsemő- illetve kisgyermekkorban az úszás előtti olajozás sokat segíthet – tanácsolja dr. Bacsa Judit, aki egyúttal figyelmeztet is: ne piszkáljuk a gyerekek fülét!
Se biztonsági piszkával, se simával, semmivel ne turkáljunk a gyerek fülében, könnyen okozhatunk ugyanis sérülést a dobhártyán, illetve annak környékén. Ha bármilyen gond merülne fel, illetve a gyerek kellemetlenségre, fájdalomra panaszkodik, a legcélszerűbb – és egyben a legbiztonságosabb – egy fül-orr-gégészt felkeresni.