D-vitamin: fontos a pótlás
A D-vitamin szinte valamennyi szervünk megfelelő működéséhez szükséges, fontos szerepe van ugyanakkor a csontok épségének megőrzésében is, mely döntő mértékben a kalcium-háztartás szabályozásán keresztül történik.
Az utóbbi évek kutatásai egyre inkább azt mutatják, hogy a D-vitamin igen szerepet játszik a szervezet immunfolyamataiban. Megfelelő mennyiség szükséges belőle ahhoz, hogy a veleszületett és a szerzett immnunitásban a sejtek funkcióját aktiválja, ilyen módon csökkentve a gyulladásos folyamatokat és az oxidatív stresszt – életkortól függetlenül. Egy nemrég megjelent, a a Qeenslandi Egyetemen végzett kutatás szerint a terhesség alatti D-vitamin pótlás csökkenti az autizmus előfordulását.
A D-vitamin hiánya vagy alacsony szintje ugyanakkor számos betegség kockázatát növelheti.
A D-vitamin hiány leggyakoribb télen és tavasszal
Az alacsony D-vitamin szint (kisebb mint 15 ng/ml) szinte minden betegség kockázatát megnöveli, a daganatos megbetegedésekét, szív-érrendszeri betegségeket, magas vérnyomást, asztmát, macula degenerációt, de a 2-es típusú cukorbetegség és túlsúly kialakulásának kockázatát is fokozza.
Akiknek alacsonyabb a D-vitamin szintjük, kétszer nagyobb esélyük van depresszióra, és a figyelem, koncentrálóképesség is mintegy 60 százalékkal hanyatlik. Tudományos vizsgálatok igazolták, hogy napi 1.200 NE D3 vitamin kiegészítés hatására 42 százalékkal csökken a valószínűsége, hogy egy iskolás gyermek influenzás lesz.
A D-vitamint rendszeresen szedők körében jóval alacsonyabb számban fordul elő influenza és egyéb légúti megbetegedés.
A D-vitamin ezen kívül szerepet játszik az allergiás ekcéma és allergiás asztma kialakulásának megelőzésében is.
A magyar szakmai protokoll a gyermekek 3 éves koráig írja elő kötelezően a D-vitamin rendszeres pótlását, illetve valamivel tovább, ha a gyermek a téli hónapokban tölti be 3. életévét, ez esetben a vitamin szedése tavaszig javasolt. Ezután az édesanyák többsége – kellő információ hiányában – vagy nem tulajdonít jelentőséget a rendszeres pótlásnak, vagy a táplálékkiegészítő készítményekben elérhető mennyiségre hagyatkozva igyekszik fedezni a gyermek vélt szükségleteit.
A csontfejlődés legintenzívebb szakasza a születéstől a serdülőkor végéig tart, ilyenkor fokozott szerephez jut a D-vitamin és a kalcium. A fejlődésben lévő szervezet igényei azonban eltérőek lehetnek, évszakonként, vagy bizonyos betegségek megléte esetén is módosul a szükséges napi mennyiség. Kialakult hiányállapot kezelésére kezdetben nagyobb dózisra lehet szükség, majd amikor a D-vitamin mértéke elérte a normál szintet a szervezetben, következhet a fenntartó mennyiség meghatározása.
Hogyan pótoljuk a D-vitamint?
Leginkább a megfelelő táplálkozással és szabad levegőn tartózkodással pótolhatjuk a D-vitamint. Napi 15 perc karokat-lábakat és arcot érő napsugárzás napvédőkrém nélkül fedezi a napi D-vitamin igényt, de télen ez általában nem elégséges. A szervezetünk számára szükséges D-vitamin mintegy 80 százaléka a napfény hatására a bőrben termelődik. A D-vitamin igényünk 10 százaléka a kiegyensúlyozott táplálkozással biztosítható, de a legtöbb esetben ezek nem elegendőek az ideális D-vitamin szint eléréséhez.
A legfontosabb D-vitamin tartalmú élelmiszerek
az anyatej ill. állati eredetű tejtermékek, a tojás, a tőkehal, de tartalmazzák a tej alapú készítmények (sajt, kefir, joghurt), a hering, a lazac, a kaviár, a borjú- és marhahús is.
Még a megfelelően összeállított diétával is csak a szükséges mennyiség tizedét tudnánk bevinni, egy órányi napozással teljes testfelületen, faktoros krémek nélkül 10.000 NE D3 vitaminhoz jutunk, de ezt megoldani minden nap szinte lehetetlen, ugyanakkor bőrünk számára igen kockázatos is volna.
A D-vitamin adagolását és a javasolt készítmény típusát érdemes orvosával megbeszélnie.