Még a kullancsinvázió előtt érdemes beoltatni magunkat
Érdemes oltással védekezni a kullancsok ellen, hiszen a kullancsnak már egyetlen csípése is súlyos betegséget okozhat. Az oltásra már a tél legvégén, tavasz kezdetén érdemes gondolni, hiszen a védettségnek még a kullancsok tavaszi aktivitási időszaka, azaz április előtt ki kell alakulnia. Magyarországon jelenleg kétféle oltóanyagot forgalmaznak, mindkettőnek van gyermekeknek és serdülőknek-felnőtteknek szóló változata is.
A kullancs terjesztette vírusos agyvelőgyulladás (encephalitis) elleni alapimmunizálás három oltással történik – magyarázza dr. Kulcsár Andrea infektológus főorvos, a Medikids védőoltási tanácsadója. Az első oltás után 1-3 hónappal következik a második, majd újabb 5-12 (vagy oltóanyagtól függően 9-12) hónap múlva a harmadik. Ez hosszú távú, magas fokú védelmet nyújt encephalitis (agyvelőgyulladás) ellen. A megfelelő védelem érdekében adott szezonban legalább 2 oltásnak az alapimmunizálásból meg kell történni ahhoz, h a védettség létrejöjjön. Egy oltás nem elegendő.
Az elszaporodó kullancsok nemcsak az erdőkben, de már a városi parkokban, játszótereken, sportpályákon is jelen vannak.
Kullancscsípés esetén a legfontosabb minél előbb eltávolítani a kullancsot a bőrből. „A fertőzés esélyét felesleges latolgatni és az élősködőt bevizsgáltatni sem érdemes – mondja dr. Kulcsár Andrea, ugyanis „abból, hogy a kullancs fertőzött, automatikusan nem következik, hogy az áldozatát is megfertőzte. A kullancscsípések töredéke után történik tényleges megbetegedés” – magyarázza az infektológus.
A kullancs által okozott agyvelőgyulladás gyógyítására nincsen célzott terápia, az esetleges agykárosodás mértékét gyógyszeresen lényegileg nem lehet befolyásolni. Kezdeti tünete (a csípés után 10-14 nappal) nagyon hasonlít az influenzáéhoz, az esetek zömében a betegség lefolyása kétfázisú. Az első fázis lázzal, izomfájdalmakkal, levertséggel jár és pár nap alatt elmúlik. Néhány tünetmentes nap után kezdődik az idegrendszeri gyulladás: magas láz, igen erős fejfájás, aluszékonyság, szédülés és hányás tapasztalható, néhány esetben eszméletvesztés is bekövetkezhet.
A kullancs okozta agyvelőgyulladás súlyossága az életkor előrehaladtával nő. Az oltás ezért a késői óvodás korúaknak 4-5 éves korban már ajánlott, elvileg az oltás 1 éves kor felett beadható.
A kullancsok által terjesztett Borrelia Burgdorferi a Lyme-kór kórokozója. A betegség védőoltással még nem előzhető meg. A leggyakoribb klinikai forma a bőrkiütés (erythaema chronicum migrans – ECM), mely klinikai diagnózis, minden egyéb diagnosztikai procedúra felesleges és megtévesztő. Időben alkalmazott és megfelelő kezeléssel a Lyme betegség gyógyítható. Kezelés után sem indokolt a vérvétel. Felmerülő probléma esetén infektológiai szakvizsgálat javasolt – mondja dr. Kulcsár Andrea.
Így védekezzünk a kullancsokkal szemben
“Ha gondosan ellenőrizzük a kullancscsípés helyét, és a mellékelt képen láthatóhoz hasonló kokárda-szerű koncentrikus vörös foltokat észlelünk a bőrön (amely egyébként nem fáj és nem viszket, és akár hetekkel később is látható), haladéktalanul forduljunk orvoshoz”
– tanácsolja dr. Külkey Orsolya csecsemő- és gyermekgyógyász, a Medikids gyermekorvosa.
“Kullancs-encephalitist fertőzött, nyers tehén-, kecske- és juhtejtől is lehet kapni! Ezért, aki tanyasi nyers tejet szeret fogyasztani, feltétlenül oltassa be magát” – figyelmeztet dr. Külkey. A gyermekorvos fontos minden szabadban töltött nap és kirándulás után átvizsgálnunk gyermekeink és a magunk testét, haját.
Használjunk kullancsriasztót. Pici gyermekekre lehetőleg természetes alapanyagból előállított sprayt vagy krémet tegyünk, de fontos tudni, hogy ezek hatása pár óra alatt lecseng. A vegyszerek jóval hatékonyabbak, de mérgezőbbek is. Léteznek ultrahangos kullancsriasztók, és vitatott hatású karkötők is. A hosszú ujjú és szárú ruhanemű rekkenő hőségben nehezen betartható tanács.
Igyekezzünk a kullancsokat 4-5 órán belül eltávolítani!
Kullancs-eltávolító kanállal csak a testes, nagyobb élősködők távolíthatók el, melyek már jól teleszívták magukat, így kényelmesen alájuk lehet nyúlni.
A kisebb kullancsok csak csipesszel távolíthatók el. A kullancs csipeszből lehet vágott végűt és hegyes végűt is kapni, szerencsés, ha rugós és forgatható. Óvatosan meg kell csípni a kullancsot a nyakához minél közelebb, és kitekerni a bőrből. Ne húzzuk, mert beszakad a feje és ezzel nő a fertőzésveszély. A kitekert állat épsége, mozgó lábai ellenőrizhetőek nagyító alatt.
Ha nincs a kezünk ügyében speciális kullancs eltávolító eszköz, egyszerű női szemöldökcsipesz is tökéletesen megteszi. A csípés helyét fertőtlenítsük le (alkohol, Betadine stb.) és legalább 1 hónapig figyeljük – tanácsolja dr. Külkey Orsolya.