Agyhártyagyulladás: 8 tünet, amelyet minden szülőnek ismernie kell
Az agyhártyagyulladás (meningitis) a központi idegrendszert körülvevő hártya gyulladásos megbetegedése, ami súlyos, esetenként életveszélyes állapot, és azonnali orvosi beavatkozást igényel.
A betegség oka lehet az élő kórokozókkal történt fertőzés, illetve az egyéb kórokok által kiváltott (nem fertőzéses) gyulladás is. A kettő közül a mikroorganizmusok által okozott fertőzés a gyakoribb: vírusok és baktériumok, ritkábban gombák vagy paraziták is okozhatják. A nem fertőzés okozta agyhártyagyulladás eredete lehet rákbetegség, a koponya fizikai sérülései, sugárzások, bizonyos vegyi anyagok, gyógyszerek vagy kábítószerek.
A baktérium okozta agyhártyagyulladás esetén – a vírusokkal ellentétben – az antibiotikumok időbeni, intenzív és lehetőleg célzott alkalmazása teljes gyógyuláshoz vezethet.
A kórokozók által okozott agyhártyagyulladás jelentős hányada védőoltással megelőzhető!
Az agyhártyagyulladás tünetei
A tünetek közé tartozik a rendkívül erős fejfájás, a nyakmerevség, a hirtelen magas láz, tudatzavar, idegrendszeri görcsök – azonban a leggyakoribb tünetek is a fertőzés okozta agyhártyagyulladás eseteinek mindössze 44%-ában jelennek meg együttesen. Olykor fényérzékenység nyugtalanság, aluszékonyság jelentkezik. Kisgyermek esetében gyakori a csillapíthatatlan hányás, görcs, hat hónaposnál fiatalabb csecsemőnél a kutacs megduzzadása kísérheti. Fontos jel a kiütés, mely nyomásra nem halványodik el.
A kezdeti tünetek felismerése és a mielőbbi orvosi beavatkozás igen fontos.
A 8 leggyakoribb és legjellegzetesebb tünetet a Bright Side illusztrációkkal igyekezett még felismerhetőbbé tenni és bevési a szülők tudatába.
Hirtelen láz
Az agyhártyagyulladás egyik tünete a hirtelen fellépő láz. Miközben a gyermek reszket és fázik, a testhőmérséklete nagyon gyorsan emelkedik. A tünet egyébként igen hasonlít az influenza esetén tapasztalható hirtelen lázra, ezért szükséges további tüneteket is megvizsgálni.
Fejfájás
Az agyhártyagyulladás által okozott fejfájás gyakran nem egyszerűen erős, hanem szinte elviselhetetlen. Újszülöttek esetén a megduzzadt kutacs az agyhártyagyulladás fontos jele lehet.
Kettős látás
Meningitis esetén a szem fókusza romlik, ez okozza a kettős látást.
Hasfájás, hányinger, hányás
A betegség étvágytalansággal jár, mely konstans hányingerrel, hányással és hasfájással társul.
Fényérzékenység
Az agyhártyagyulladás egy másik tünete a fényérzékenység, nem ritkán egyenesen fényiszony, mely könnyezéssel és hányingerrel jár együtt, továbbá erős fényre a fejfájás is intenzívebbé válik.
Az occipitális (nyakszirti) izmok merevsége
Jellegzetes tünet agyhártyagyulladás esetén az oldalon fekvő pozíció, hátrahajtott fej, merev nyak és behajlított lábak. A nyak ellazításának sikertelensége különösen árulkodó lehet.
A lábak kiegyenesítésének képtelensége
Ha a nyaki izommerevség dacára sikerül a gyermek fejét a mellkas irányába előre hajlítani, a térdek – a fej mozgását követve – ezzel párhuzamosan behajolnak, és ebben a pozícióban a lábak kiegyenesítése lehetetlenné válik. A jelenség Brudziński-jel néven is ismert. Hasonló ismérv a Kernig-jelként is ismert (90 fokban merev) lábtartás.
Nem múló bőrkiütések
Kísérő tünet lehet bőrkiütés is. Otthon elvégezhető rövid teszt segíthet elkülöníteni a meningitis-kiütéseket a többitől: egy átlátszó üveget vagy üvegpoharat a kiütéses bőrhöz szorítunk, míg sápadt nem lesz. Ha a foltok a bőrrel együtt halványulnak, a kiütések nem agyhártyagyulladásra utalnak. Ha a kiütések nem fakulnak, azonnal forduljunk orvoshoz.
Kapcsolódó: