Csodadiéták márpedig nincsenek – mondja a dietetikus
Balogh Adrienn dietetikus írása
A tavasz beköszöntével, mikor már az évkezdés fogadalma az életmódváltással kapcsolatban halványodni látszik, sőt mi több egyre több bulvár cikk lát napvilágot a tavaszi méregtelenítés fontosságáról, csodadiétákról, azonnali fogyást kecsegtető csodabogyókról, sokak újabb lendületet vesznek és megkísérelnek egy újabb drasztikus fogyókúrát fenntartani. Bízva abban, hogy ezzel, az évek óta rakódó súlytöbbletük, rosszabb esetben már a következményes egészségügyi problémáik megoldódnak.
A rossz hír az, hogy csodadiéták, csodabogyók márpedig nem léteznek. A testsúlycsökkentés mindig fejben dől el.
Ha csak szeretnék lefogyni és nem pedig akarjuk, akkor nagy a bukás veszélye. Amennyiben az akaraterő az idő múlásával türelemmel és egyre nagyobb kitartással párosul, akkor garantált a siker. A testsúlycsökkentés sarokköve egy hosszútávú, kiegyensúlyozott napi 5-6 mértéktartó étkezést kialakítása, melyet mindenképp mozgással és bőséges folyadékfogyasztással kell kiegészíteni.
Heti fél kilogramm felesleg leadása az optimális.
A rövid idő alatt leadott kilók csupán átmeneti sikert jelentenek, sőt a kúra végével szinte minden esetben azoknak a duplája jön vissza. Arról nem beszélve, hogy milyen hiány állapotok keletkezhetnek a szervezetben, amit a csodadiéta mennyiségi és minőségi korlátozása hív életre.
Fontos azt is megjegyezni, hogy az étrendkiegészítők forgalomba helyezését csak bejelentési kötelezettség terheli, de bevizsgálásuk nem történik meg, az csak a gyógyszerekre kötelező érvényű.
Olyan étrend kialakítása javasolt, amely leginkább igazodik a nemhez, életkorhoz, testsúlyhoz, fizikai aktivitáshoz, vagyis egyénfüggő.
Étrendünk alapját a zöldség és gyümölcsféléknek kéne képezniük napi 4 adagban, melyből 1 adagnak nyers formában kéne a tányérunkra kerülnie. A főétkezésnek ki kell egészülnie állati eredetű fehérjével (hús, hal, tojás, tej, tejtermék), ezenfelül a gabonafélék (kenyér, gabonapelyhek, rizs, durumtészta, bulgur) beiktatása is elengedhetetlen a megfelelő energiaellátás biztosításának érdekében napi 3 adagban, melyből 1 adagnak teljes kiőrlésű gabonának kell lennie.
A túlzott só, cukor és zsírbevitel negatív hatásait fel kell tudni ismerni és korlátozni bevitelüket. Kérje dietetikus segítségét az optimális étrend kialakításához!