Csontritkulás, D-vitamin hiány, kövérség gyermekkorban
Az csontritkulás nemcsak a felnőttkor betegsége. Bár sokan csak az időskori állapotról hallottak, amikor már kisebb traumára is komoly, életet veszélyeztető csonttörések jönnek létre.
A combnyaktörés, gerinc összeroppanás és végtagtörések következtében a sérültek közel 30% meghal és csak ötöde nyeri vissza a trauma előtti állapotát, míg a többiek életminősége a mozgáskorlátozottság és maradandó fájdalom miatt nagyon megromlik. Néma járványnak is nevezik e betegséget, mert a megnyomorodáshoz vezető állapotot nem észlelik, csak a törés pillanatától vesznek róla tudomást. Az életkor meghosszabbodásával párhuzamosan e betegség egyre gyakoribbá válik, jelenleg közel 1 000 000 embert érint Magyarországon.
Az osteoporosis (csontritkulás) nemcsak a felnőttkor betegsége.
Gyermekkori üvegcsontúság, a serdülőkorban megjelenő idiopathiás osteoporosis, valamint számos egyéb betegség, felszívódási zavarok, nemi fejlődési eltérések, növekedési hormon hiány, pajzsmirigy működési rendellenességek, bizonyos gyógyszerek- melyeket főleg immunológiai, rheumatológiai kórképekben alkalmaznak- immobilizáció (mozgás hiánya) csontritkulást okozhatnak.
A csontrendszer állapotát kórosan érintő folyamatok idejében való felismerése és kezelése lehetővé teheti a csúcs csonttömeg genetikailag meghatározott értékének elérését.
A megelőzés ideje csecsemőkortól a fiatal felnőttkorig tart.
Ekkor érjük el ugyanis a csúcs csonttömeget, melyből a későbbi élet során már csak veszíteni lehet az életvitel és az esetlegesen fellépő betegségek függvényében.
A csúcs csonttömeget a genetikai alapok mellett környezeti tényezők is alakítják. Ez utóbbiakra tudunk hatást gyakorolni. Ide tartoznak a táplálkozással és mozgással kapcsolatos problémák, továbbá a krónikus betegségek, hormon eltérések. Ebből látható, hogy a csontrendszer fejlődését számos tényező befolyásolja mind jó, mind rossz irányban. Mivel a csont fejlődése kortól és testtájéktól is függ, nem mindegy, hogy a káros behatás mely életszakaszban és milyen hosszan érinti a szervezetet, és ezáltal a csontrendszert.