HPV elleni oltás: lányok után fiúknak is ingyen Nagy-Britanniában
A méhnyakrákot, valamint szájüregi, gége- és végbélrákok egy részét is okozó HPV vírustörzsek ellen ezentúl tinédzser fiúkat is ingyenesen oltanak Nagy-Britanniában – közölte a BBC. Eddig világszerte több országban, így nálunk is tizenéves lányok kaphatták ingyenesen az oltást.
A HPV egy DNS-víruscsoport, mely a bőrön illetve a nyálkahártyákon okoz elváltozásokat. Több mint 170 különböző típusát ismerjük, ezek között mintegy 40 kifejezetten szexuális úton terjed, továbbá 16 magas rákkockázatú, illetve mintegy 40 törzs okozhat betegségeket a nemi szervekben.
A méhnyakrák 99%-ban a HPV-fertőzés következménye, de az elmúlt években több kutatás egyértelmű összefüggést igazolt más, köztük elsősorban férfiakat érintő ráktípusok és a HPV egy-egy törzse között.
Sikeres a HPV elleni immunizáció
„Lányok immár 10 éve részesülnek ingyenes oltásban az egyesült Királyságban, ennek következtében a méhnyakrákért felelős HPV 16 and 18 vírustörzs előfordulása az érintett populációban több mint 80 százalékkal csökkent” – nyilatkozta a Brit Közegészségügyi Hivatal immunizációért felelős vezetője, dr. Mary Ramsay.
A fiúk kihagyása azonban nem oldja meg teljesen a problémát, nem beszélve arról, hogy a férfiaknál előforduló, és HPV-vel összefüggésben álló szájüregi, gége- és végbélrákok megelőzését nem biztosítja.
Ezért is fontos kiterjeszteni az oltást lányokon kívül a fiúkra is. 2019/20-tól minden 12 életévét betöltött angol, skót és walesi kamasznak ingyen jár a védelem.
„A lépés tovább igazolja az oltás hatékonyságát és biztonságosságát is. Ehhez képest Magyarország még mindig ott tart, hogy a szexuális úton terjedő fertőzések továbbra is marginalizált, sokadrangú témának számítanak, amelyekkel csupán egy maroknyi orvos foglalkozik komolyan, és közülük is sokan szakmaiatlanul, cinikus vagy egyenesen kirekesztő módon. Itt lenne az ideje változtatni”
– kommentálta a hírt a Genium Egészségügyi, Családtervezési és Diagnosztikai Központ bőrgyógyász szakorvosa, dr. Tamási Béla.
Ostoba rémhírek kontra tényszerű biztonságosság
Bár számos rémtörténet terjeng laikus vagy kétes forrású internetes oldalakon a HPV-elleni vakcina állítólagos mellékhatásairól, a tények azt mutatják, az oltás tényleges sikere biztonsági csúcsokat döntött. Több kutatás meta-analízise, mely során több mint 70 000 nőt vizsgáltak, azt mutatta, hogy a vakcináció után bekövetkezett 14 haláleset egyike sem hozható közvetlen összefüggésbe az oltással. A HPV elleni vakcinák mellékhatásai vagy nem léteznek, vagy enyhék, az elvétve fellépő kiütés, fáradtság vagy émelygés érzése egy-két napon belül minden esetben elmúlt.
Dr. Kulcsár Andrea gyermekgyógyász, infektológus főorvos, a Medikids védőoltási tanácsadója szerint a HPV elleni oltás hatékonysága egyértelmű.
“Hazánkban évente több száz nő hal meg méhnyakrákban. Ez a halálozási szám oltás és rendszeres nőgyógyászati kontroll mellett nulla lehetne. Ezek tények. Szinte érthetetlen, miért fogékonyak mégis jó páran a valaki azt mesélte, azt hallotta – típusú híresztelésekre”
Ugyanez a véleménye van az ügyben dr. Novák Hunor népszerű evidence-based gyermekorvosnak is:
“Egy védőoltás őrült bonyolult rendszer, nem olyan egyszerű, hogy hány darab HPV-típus van benne, nagyon sokat számít a védelem erősségében a védőoltási technológia, segédanyagok is stb. Úgynevezett keresztvédelem is kialakulhat, azaz az oltás olyan törzsek ellen is nyújt kisebb-nagyobb fokú védelmet, amik nincsenek is a vakcinában. Mi az a keresztvédelem? Olyan ez, mint a szúnyogháló: bár szúnyogok ellen tervezték, de egy jó szúnyogháló nem csak a szúnyogokat tartja távol, hanem mondjuk a muslicákat 30%-ban, a legyeket pedig 100%-ban.
A két komponensű védőoltás, a Cervarix például 12-féle másik törzs ellen keresztvédelmet nyújt, azaz összesen 14 törzs ellen nyújt kisebb–nagyobb fokú védelmet. A kilenc komponensű oltás értelemszerűen 9 HPV-típus ellen nyújt védelmet, de úgy tűnik, ezen felül egyéb törzsekkel szemben ez a védőoltás keresztvédelmet nem alakít ki a szakirodalmi adatok szerint. Mindkét oltás jó. A vizsgálatok szerint mindkét oltás egyértelműen hasznos a nőknek, hiszen nagy fokban védi őket a HPV miatt kialakuló méhnyakrákkal szemben, ami az egyik leggyakoribb rák világszerte.”