A csecsemőknél, kisgyermekeknél jelentkező hasmenés oka lehet fertőzés, gyomorrontás, illetve okozhat hasmenést ételallergia is.
A vírusos eredetű hasmenések otthoni kezelésében a diétán és folyadékpótláson kívül nincs más eszközünk. A gyomor- és bélrendszert érintő fertőzéseket leggyakrabban a Salmonella, Calici vírus vagy rotavírus okoz panaszt (utóbbi ellen védőoltás ajánlott).
Alkalmanként jelentkező hasmenést az úgynevezett gyomorrontás is okozhat, ez banális esete annak, hogy a gyermek túl sokat eszik például édességből. Ilyenkor a panaszok diétával rendszerint 1-2 napon belül rendeződnek.
Mindkét esetben (akár vírus okozza, akár gyomorrontás) fontos a folyadék pótlása. A gyermek igyon sok vizet, egyen száraz ételt. Ugyanakkor — mivel hasmenés esetén ioneltérések alakulhatnak ki — a klasszikus húsleves, cukros tea, üdítő, kóla stb. nagyfokú itatása helyett ionokat meghatározott mennyiségben tartalmazó oldattal érdemes pótolni a gyermek folyadékigényét. Ilyen „orális rehidráló folyadékot” (ORF vagy ORS) kész italként vagy ionokat, sókat tartalmazó porok formájában is megvásárolhatjuk a gyógyszertárban (pl. Normolyt, ProTectis Baby/Junior ORS, Hipp ORS, Humana Elektrolyt stb.).
Ezek a recept nélkül kapható orális rehidráló oldatok ásványisó-cukor-bikarbonát tartalmuknál fogva biztosítják a megfelelő folyadék pótlást, gyakorlatilag szájon keresztüli infúzióként működnek – erősíti meg a Medikids csecsemő- és gyermekgyógyásza, dr. Nagy Ilona is.
A kulcs a folyadék szakszerű pótlása, a diéta viszont sose ételmegvonást, végképp ne koplaltatást jelentsen – figyelmeztet orvosunk: „könnyű diétás étkezés a javasolt, ami nem a koplaltatást jelenti. A gyermek ehet főtt rizst, főtt sárgarépát, főtt vagy héjában sült krumplit, főtt-párolt sovány húst, reszelt almát, banánt, húslevest, pirítóst, kétszersültet (sóveszteség miatt lehet kicsit jobban sózni az ételt, de ne készítsük sósra). Kerüljük a tejet, mert a hasmenés során a tejcukor bontó enzim károsodik, nem tudja bontani a tejcukrot, ami erjed a bélben és a képződő gáz ront a panaszokon.”
Dr. Nagy Ilona szerint az is fontos, hogy hasfogót ne adjunk gyerekeknek, mert ezek a bélműködést leállítják, de a bélbe kiválasztódó hasmenéses folyadékot nem befolyásolják. Miközben a hasban felgyülemlő folyadék feszíti a beleket, hasi görcsöket okozva és a feszülő elvékonyodott bélfalon keresztül a kórokozók kiléphetnek a hashártyára, a keringésbe, nem veszzük észre a kiszáradást, mert nem ürül a széklet. Az aktív szén vagy a bolus adstringens csak a toxinok megkötésére alkalmas, de a toxinoknál jóval nagyobb vírusokra és baktériumokra nem hat.
Figyeljük a gyermek állapotának változását, mert a sápadtság, a karikás szemek, a kiszáradt, cserepes ajkak, a bágyadtság a kiszáradás jelei lehetnek. Ilyenkor mindig forduljunk orvoshoz! A kiszáradás veszélyét növeli, ha a hasmenés mellett láz és hányás is jelentkezik.
Mikor forduljunk orvoshoz hasmenés esetén?
Elhúzódó hasmenés esetén mindenképpen komolyan kell vennünk azt.
A hasfájással, haspuffadással, intenzív bélhangokkal társuló hasmenés ételallergia jele is lehet. Ha a hasmenés valamely új élelmiszer bevezetéséhez köthető, vegyük komolyan a tüneteket.
Az Európai Gyermek-gasztroenterológiai, Hepatológiai és Táplálkozástudományi Társaság (ESPGHAN) szakmai útmutatója szerint gyermekek esetén hét napnál tovább fennálló hasmenés, csecsemők esetén jelentős hasmenés esetén szükséges orvoshoz fordulni.
Az ételallergia tünetei már csecsemőknél is megjelenhetnek (szoptatás alatt), ennek oka, hogy az allergén fehérjék az anyatejjel is a gyermek szervezetébe jutnak. Például a tej tartalmú tápszerek is okozhatnak hasi panaszokat csecsemőnél, ebben az esetben a gyermekorvos helyettesítő tápszert rendel, melyet érdemes probiotikumokkal kiegészíteni, ez az egészséges bélflóra kialakulását segíti. Gyakori, hogy a panaszok a liszt-, tej-, tojás tartalmú élelmiszerek bevezetését követően jelentkeznek. A gyermek nyűgös, sír, haspuffadás, hasmenés jelentkezik, emellett bőrtünetek is előfordulhatnak. Ilyenkor vérvizsgálattal ellenőrizzük az esetleges allergiát. Ha beigazolódik valamely táplálékallergia, a problémás élelmiszert ki kell iktatni a gyermek étrendjéből. A gyermekek többsége 3 éves korára kinövi az allergiát.
Hasmenést okozhat középfülgyulladás, tüdőgyulladás, húgyúti fertőzés vagy akár appendicitis (úgynevezett vakbélgyulladás) is.
Valamennyi esetben a probiotikumok bevitele a táplálékallergiás csecsemők és gyermekek számára többszörösen is fontos: egyrészt segíti a hasmenéses állapot után visszaállítani az egészséges bélflórát, másrészt fontos szerepe van a későbbi életkorban megjelenő, más típusú allergiák megelőzésében. Dr. Nagy Ilona szerint a következő pre- és probiotikumok adása javasolt: BioGaia, Protexin restore, Normaflore, Probinul,LactoProtect, Probiotik, Lactiv, Bonolact, ProGastro Kid, EnterBull, Béres ProBio. Ezek segítenek helyreállítani a megtépázott bélflórát, gyorsítják a gyógyulást.