A pajzsmirigy-alulműködés (hypothyreosis) a pajzsmirigy hormonjainak alultermelődése esetén fordul elő (T4 és T3 elégtelen termelődés).
A betegség tünetei igen sokfélék lehetnek, abból adódóan, hogy a pajzsmirigyhormonok szinte minden szervrendszerre hatnak. A pajzsmirigyhormonok hiánya lassítja az anyagcsere folyamatokat, rontja a koncentrációt és a teljesítőképességet, illetve számos egyéb egészségügyi problémához (hajhullás, testsúlynövekedés, nemi funkciók felborulása) vezethet. A betegség feltárásában pajzsmirigy laborvizsgálat, valamint ultrahang vizsgálat nyújt segítséget.
A pajzsmirigy egy 20-40 gramm tömegű, belső elválasztású mirigy, mely a légcső, illetve a gége előtt, kétoldalt helyezkedik el. A belső elválasztású mirigyekre, így a pajzsmirigyre is jellemző, hogy nem rendelkezik kivezető csővel, így hormonjait közvetlenül a keringésbe juttatva, általában a mirigytől távolabb fejti ki hatását. A pajzsmirigy hormonokat (thyroxin és trijód-tironin) termel.
A pajzsmirigyhormonok hatására nő a szervezet hőtermelése, fokozódik a szénhidrátforgalom, azaz gyorsabban végbemegy a glükóz felszívódása a vérből. További jótékony hatásuk, hogy a szénhidrát anyagcsere mellett a zsír – és fehérje anyagcserét is felélénkítik. Ez azt jelenti, hogy míg a zsírraktárak leépülnek annak érdekében, hogy a szervezet mozgósítsa őket, addig a vérplazma szabadzsírsav tartalma nő az energiaszükségletek kielégítésére. Szintén fokozódik a fehérje képződés és lebontás, valamint a szervezet a zsíroldékony vitamin raktáraiból is többet hasznosít.
A pajzsmirigyhormonok a felsoroltakon túl a normális nemi működéshez, valamint az idegrendszer és a csontozat megfelelő fejlődéséhez is elengedhetetlenül fontosak.
A pajzsmirigy hormonjainak elégtelen termelődését többnyire jódhiány okozza.
A pajzsmirigynek a hormontermeléshez jódra van szüksége. Amennyiben a táplálékkal a szervezetbe bevitt jód mennyisége nem elegendő, a betegség kialakulásának kockázata jelentősen megnő. Pajzsmirigy-alulműködés kialakulhat továbbá egy korábbi kezelés hatására, hormontartalmú gyógyszerek szedésének következményeként, vagy autoimmun folyamat eredményeként.
Tünetek
- rossz közérzet, fáradékonyság
- álmatlanság
- ingerlékenység
- koncentrációs zavarok, teljesítőképesség csökkenése
- székrekedés
- bőrszárazság
- hajhullás
- testsúlynövekedés normális életvitel és táplálkozás mellett is