Torokgyulladás alatt többnyire a garatmandulák gyulladását, illetve a garatfal gyulladását értjük. Tünetei általában torokfájás, nehezített vagy fájdalmas nyelés, esetleg gombócérzés a torokban, vagy nyelés közben. Társulhat hozzá láz vagy hőemelkedés, köhögés, orrfolyás.
Ha belenézünk gyermekünk torkába, torokgyulladás esetén gyakran azt látjuk, hogy égő vörös színe van, esetleg apró hólyagocskákat látunk a garatfalon. A garatmandulák megduzzadnak, olykor fehéres lepedéket látunk a felszínükön. Utóbbi esetben mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni a pontos diagnózis érdekében, ilyenkor ugyanis gennyes mandulagyulladás lehetősége merül fel.
Gyakori az is, hogy gyermekünk nyakán, álla alatt csomókat tapintunk, melyek esetleg fájdalmasak – ezek általában megnagyobbodott nyirokcsomók, a torokgyulladás és a mandulagyulladás kísérő tünetei.
Mi okozza a torokgyulladást? Hogyan kezeljük?
A felső légúti betegségeket, köztük a torokgyulladást is, leggyakrabban vírusok okozzák. Ezt fontos tudunk a kezelés szempontjából, hiszen ez azt is jelenti, hogy az esetek ezen (azaz nagyobb) részében nem adunk antibiotikumot, mivel azok a vírusokra nem hatnak. A kezelés részét képezi ilyen esetekben a láz- és fájdalomcsillapítás, illetve a kísérőtünetek kezelése.
Kortól függően megfelelő dózisban használhatunk lázcsillapító készítményeket. A lázcsillapító gyógyszerek gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatással is bírnak, így egyféle szer alkalmazásával is el tudjuk érni a láz illetve a fájdalom csillapítását. Emellett a gyulladásos tüneteken is segít. Fontos a megfelelő mennyiségű – a kornak megfelelő mennyiségnél 10-20 százalékkal több – folyadék bevitele. Ha gyermekünk arra panaszkodik, hogy fáj a nyelés, akkor inkább a folyadék bevitelt szorgalmazzuk, a szilárd ételek helyett próbálkozzunk pépes ételekkel.
Mint minden betegségben, torokgyulladás esetén is fontos a nyugalom, pihenés. Segíti a szervezetet a betegség legyőzésében.
Vizsgálat, kezelés
Leggyakrabban a tüszős mandulagyulladás képe bontakozik ki, amikor a mandulákon gombostűfejnyi sárgás elváltozások vannak. Amennyiben a torokkép alapján nem egyértelmű a kórokozó (jellegzetes klinikai képe: vörös garatívek, duzzadt fellazult nyálkahártyával fedett tonsillák, helyenként bevérzés a lágy és kemény szájpadon), akkor mikrobiológiai vizsgálattal (torokváladék tenyésztéssel) lehet azonosítani azt.
Speciális kezelést a a Streptococcus pyogenes igényel, ez a baktérium okozza a skarlátot is, toxinja okozza a fertőző betegség jellegzetes tüneteit, többek között a kiütéseket, a málnanyelvet. Kimutatása torokváladék minta laboratóriumi tenyésztésével történik. A tenyésztéses vizsgálat eredménye 2-3 nap alatt készül el, addig a gyermek állapotától függően döntünk a kezelés mellett.
A torokváladék minta levétele egyszerű, nem fájdalmas beavatkozás. Toroknézés során a vizsgáló egy steril vattapálcával finoman megérinti a mandulát vagy garatot, és az így nyert váladékot küldi vizsgálatra. A garatfal megérintése érzékeny egyéneknél pillanatnyi kellemetlen érzést jelenthet, mely pár másodperc alatt elmúlik.
A vírusos torokgyulladás általában kb. 1 hét alatt lezajlik, a láz az első néhány napban jellemző. Mindenképp forduljon orvoshoz, amennyiben a tünetekben, lázban nem tapasztal javulást néhány nap után, a betegség elhúzódik, vagy pár napos javulás után ismét magas láz, rosszabb közérzet, panaszok lépnek fel. Ilyen esetben felmerül a baktériummal való felülfertőződés vagy más fertőzés megjelenése. Szövődmények ritkán fordulnak elő.