Légúti betegségek: minden, amit fontos tudnunk
A felső légúti fertőzéseket a test leginkább érintett területei szerint kategorizálják, a gyulladásos felső légúti betegségek leginkább vírus, vagy baktérium okozta fertőzés miatt keletkeznek. A meghűlés elsősorban az orrot érinti, és több mint 200 féle vírus okozhatja, amelyek közül a leggyakoribbak a Rhinovírus, Adenovírus, Coronavírus, és az Enterovírus. A garatgyulladás (pharyngitis) a torkot érinti, a torokgyulladást is főleg vírusok okozzák, de az A-csoportú Streptococcus baktérium fertőzése által kialakult megbetegedés is gyakori. Az orrmelléküreg gyulladások (sinusitis maxillaris, frontalis, ethmoidalis, sphenoidalis) pedig a melléküregeket. A melléküregek gyulladását vagy a megfázás vírusai okozzák, bakteriális fertőzés esetében viszont legtöbb esetben a Streptococcus pneumoniae és a Haemophilus influenzae tehető felelőssé.
A felső légúti fertőzések
Nátha
Ha a fertőzés az orrüreget érinti, akkor a vírusok elszaporodása nyálkahártya duzzanatot, orrfolyást eredményeznek. Ezt nevezzük náthának. A nátha a leggyakoribb felső légúti betegség. Tüsszögés, orrdugulás, orrfolyás jellemzi. Kicsi gyermekeknél nagyon fontos a légutak szabaddá tétele, amihez az orrváladék eltávolítása szükséges, leszívással. 3 éves korig nem várhatunk hatékony orrfújást. A pangó orrváladék szövődményeket okozhat: arcüreggyulladást, középfülgyulladást. A kisbaba nem tud szopni, ha váladékos az orra.
Arc és homloküreg gyulladás
A nyálkahártya-duzzanat és a fokozott váladék termelődés megakadályozza az orrmelléküregek megfelelő szellőzését, és ha a termelődő váladék nem tud megfelelően kiürülni az arc- és homloküregből, a pangó váladék felülfertőződhet (bakteriálisan) ami arc-, illetve homloküreg gyulladáshoz vezethet. Mivel a fül, orr, torok és a tüdő közvetlen összeköttetésben van, a fertőzés bármelyikről könnyen átterjedhet a másikra.
Mandulagyulladás (Tonsillitis)
A torok fertőzése rendszerint mandulagyulladással jár együtt. Ezért logikus, ha a torok- és orrmandulákat együtt kezeljük. A mandulák fontos szerepet töltenek be gyerekkorban is, azaz abban az időszakban, amikor a legtöbb a fertőzés. Ha a gyereknek mandulagyulladása van, torokfájásra panaszkodik. Mandulái pirosak és duzzadtak, némelykor fehér foltok is vannak rajtuk. A mandulagyulladásból, ha nem kezelik, könnyen lehet középfülgyulladás. Ezek a krónikus fertőzések súlyos kárt okozhatnak a gyerek egészségében. A fület azonnal kezeltetni kell! Ha az orrban vagy a torokban bármilyen tünet egy hétnél tovább áll fenn, feltétlenül vigyük gyermekünket orvoshoz.
Vigyük a gyermeket orvoshoz. Vizsgálat után a megfelelő gyógyszert fogja felírni a fertőzés ellen. Ma a gégészek többsége azon az állásponton van, hogy a mandulaműtétet csak akkor szabad elvégezni, ha többször és súlyos formában jelentkezik a mandulagyulladás, és ha a fül gyulladása is kíséri. De még ilyen esetben is ritkán döntenek torokmandula műtét mellett, ha a kisgyerek nincs még három éves. Az orrmandulákat néha előbb kiveszik. A mandulagyulladás legsúlyosabb szövődménye a reumás láz. Ugyancsak súlyos szövődmény lehet a középfülgyulladás, amely idült nagyothalláshoz is vezethet. Ha gyerekünknek gyakran van mandulagyulladása, figyeljük, nem tapasztaljuk-e néha a nagyothallás jeleit. Ha igen, forduljunk azonnal olyan fül-, orr-, gégészhez, aki halláskárosodással (audiológiával) foglalkozik.
Torokgyulladás
A felső légúti fertőzések tünetei
Általánosan minden esetben hirtelen kialakuló elesettség érzet, nátha esetében bő, vizes orrfolyás jelentkezik. Az orrmandulák gennyes gyulladása is hasonló tünetekkel jár, társulva a fülfájással, orrdugulás-érzéssel. Az arc- vagy homloküreg gyulladása esetén az orrváladék sűrű, zöldes-sárgás tapadós, erős fejfájással, lázzal jár. A garat felé lecsorgó váladék köhögésre ingerli a beteget, és hányingert okozhat.
A torokgyulladás jellemző tünete kicsiknél is nagyoknál is a fájdalmas torok, nehéz nyelés, akár fülekbe kisugárzó fájdalom. A száraz nyálkahártya miatt rekedtség is felléphet, és láz is előfordulhat. A gennyes váladék a garatban és tüszők a mandulákon bakteriális felülfertőződést jeleznek. A kis betegek láza felszökik, rossz szájízre panaszkodnak, nagyon rossz a közérzetük, ételek italok elutasítása, öklendezés is előfordulhat.
A gége és a hangszalag gyulladásának kialakulása esetén az általános tünetek mellett, száraz, kínzó köhögés, illetve rekedtség is felléphet, a beteg suttogva képes beszélni. A szervezet védekező reakciója a mély légutakban levő idegen, irritáló anyagok eltávolítására( nyálka, allergiát okozó részecskék, gyulladáskor keletkező váladék) A köhögési ingert csak száraz köhögés esetén szabad csillapítani, főleg ha a köhögés erőteljes, fájdalmas, a beteget kimeríti. Egyébként a köhögési reflex elnyomása a pangó nyálka felülfertőződését, a gyulladás mélyebbre, tüdőkbe való terjedését okozhatja. Krónikus elhúzódó köhögés esetén, vagy ha éjjel is gyötri a beteget, nagyon fontos az orvosi vizsgálat a diagnózis felállítása céljából (esetleges hörghurut, tüdőgyulladás).
Hogyan terjednek a felső légúti fertőzések?
Érintkezés révén, zárt közösségekben, dohányzás, passzív dohányzás útján. A felső légúti sérülések, és az immunrendszer gyengülése esetén nagyobb a fertőzés kockázata. Mivel az időjárási körülmények is közrejátszanak a kórokozók szaporodásában, betegség fő szezonja az őszi-téli időszak. Ilyenkor érdemes a gyermekeknek minél több vitaminban gazdag gyümölcsöt, citrusfélét fogyasztani, és a zsúfolt bevásárlóközpontokat, tömegrendezvényeket elkerülni. A mozgás, és a friss levegő viszont erősíti az ellenálló képességet, így fontosak a szabadban tett séták, kirándulások az immunrendszerük erősítése érdekében.
A felső légúti fertőzések kezelése
A legtöbb felső légúti fertőzés otthon kezelhető, és néhány nap alatt javul. Az orrdugulás megszüntetésére és az orrfolyás mértékének csökkentésre alkalmasak az orrcseppek, ezek általában gyógyszertárakban kaphatók. 3 éves korig elengedhetetlen az orrszívás. A száraz köhögés esetén a gyógyszertárakban kapható köhögés csillapító készítmények és a párásítás sokat segít. Hurutos köhögés esetén szintén nagy választékban fellelhető nyákoldók nappali adása enyhíti a tüneteket. A lázat és a fájdalmat, lázcsillapító készítmények enyhítik. Felső légúti megbetegedés esetén fontos a megfelelő folyadékbevitel, valamint a gyógyulást elősegítő vitaminkészítmények és a C-vitamin szedése.
A bakteriális eredetű felső légúti fertőzésekre általában a megfelelő antibiotikumot írja fel a gyermekorvos. Amennyiben a beteg állapota nem javul, vagy tüszős mandulagyulladásra, középfül-, vagy arcüreggyulladásra utaló tüneteket észlelünk, feltétlenül forduljunk szakorvoshoz.
Alsó légúti fertőzések
Az alsó légutakat a légcső, a főhörgők, a hörgőcskék és a tüdő alkotják. A légcső és a hörgők gyulladása általában vírusos eredetű megbetegedés következményei. Mindkét betegség makacs köhögéssel jár. A tüdőgyulladást leggyakrabban bakteriális fertőzés okozza, de vírusos vagy ritkán gombás eredetű is lehet. A vírusos fertőzéseket leggyakrabban influenza-, parainfluenza-, RS-, CM-, adenovírus okozza.
Gégehurut, krupp
A hangképző szervek gyulladása rekedtséggel, ugató, száraz köhögéssel jár. Nagyon fontos a párásítás, a nedves és hűvös levegő (a légutak esetleges kiszáradása rontja az állapotot) és a gyermek megnyugtatása, mert síráskor a nehézlégzés jelentősen fokozódik. A krupp enyhítésére szolgáló szert szakorvos választja ki.
A hörghurut – bronchitis
Azon kívül, hogy önmagában is gyakori gyermeknél, a fertőző gyermekbetegségeknek is gyakori szövődménye lehet. A ma már szerencsére ritka kanyaró és szamárköhögés gyakran jár együtt tüdőfertőzésekkel. Ilyenkor ugyanis a kanyaró, illetve a szamárköhögés kórokozója gyengíti e szerv védőmechanizmusait. A hörgők gyulladásba jönnek, sok váladékot termelnek, a tüdő működése rosszabb, a váladék nehezen tud távozni, ezért összegyűlik és befertőződik.
Tüdőgyulladás – pneumonia
A baktériumok okozta tüdőgyulladás kialakulását általában vírusos légúti betegség előzi meg. A tüdőgyulladásokat a tünettan és a kórokozók szerint típusos és atípusos formára osztjuk. A tipusos bakteriális fertőzésekért leggyakrabban a Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, és Staphylococcus nevű baktérium a felelős.
Az atipusos tüdőgyulladást a Mycoplasma pneumoniae, Chlamydia pneumoniae, ritkábban Legionella baktériumok váltják ki.
A specifikus fertőzéseket – tbc, tuberkulózis, tüdőgümőkór- a Mycobacterium tuberculosis baktérium okozzák.
A gomba és parazita okozta fertőzések főleg immunológiailag károsodott betegek esetében fordulnak elő.
Hogyan alakul ki a tüdőgyulladás?
A kórokozók belégzés útján jutnak be az alsóbb légutakba, ahol megtelepedve szaporodni kezdenek. A baktériumok az érintett területeken gyulladásos folyamatot indítanak be. A tüdőben először egy ún. gyulladásos izzadmány képződik, ami kedvező táptalaj a baktériumok szaporodásához, és segíti a gyulladás terjedését. Az érintett területen a léghólyagocskák légtartalma csökken, előrehaladott esetben gyulladásos, gennyes váladék tölti ki őket. A betegség érinthet egy teljes tüdőlebenyt, egy tüdőrészt, vagy egy hörgőt és az annak környezetében elhelyezkedő léghólyagokat. Bár más módon is keletkezhet, más tényezők is vezethetnek tüdőgyulladáshoz, ha a váladék egy kisebb légjáratban gyűlik össze, a tüdőnek az a része, amelyet ez a járat lát el, elzáródik, és annyi váladék rakódik le, hogy a tüdőnek ez a szakasza kiesik a légzésből. Ilyenkor körülírt tüdőgyulladás alakul ki. Ha egy nagyobb légjárat záródik el, a tüdőgyulladás is nagyobb területre terjedhet ki. Röntgenfelvétellel állapítható meg pontosan a fertőzés nagysága.
A tüdőgyulladás kialakulását a vírusos légúti betegségek, krónikus tüdőbetegségek, legyengült állapot, bizonyos izomgyengeséggel járó betegségek is elősegíthetik.
Milyen tünetei vannak az alsó légúti fertőzéseknek?
Általában hőemelkedés, láz, hidegrázás, köhögés kíséri. Súlyosabb esetben szaporává, nehezítetté válik a légzés. Sápadtság, hányinger, hányás (a felköhögött váladék a gyomor-bélrendszert ingerli) kísérheti. A hörghurut és a tüdőgyulladás első tünete a nátha, rossz közérzet, majd lázzal kezdődő, eleinte száraz, ezt követően hurutos köhögés, a légzés nehezített, sípoló lehet. Olykor a bőr a száj körül kékesfehér.
Ha ezek közül bármelyik tünetet észleljük, azonnal hívjunk orvost. Gondoskodjunk arról, hogy párás legyen a szoba levegője.
Maradjunk gyermekünk mellett, nyugtassuk meg, helyezzük el úgy, hogy kényelmesen feküdjön. Tegyünk a feje alá két-három párnát is, mert könnyebb lesz a légzése, ha majdnem ülő helyzetben van.
Az orvos vizsgálat után minden bizonnyal gyógyszert, antibiotikumot ír fel; ezt pontosan az előírás szerint adjuk be.
Mik lehetnek az alsó légúti fertőzések szövődményei?
A tüdőgyulladásoknak többféle szövődménye lehet. Kialakulhat tüdőtályog, ez főleg a Staphylococcusok által okozott tüdőgyulladásra jellemző. Mellhártyagyulladás is felléphet, a mellhártya üregében ilyenkor folyadék szaporodik fel, ami légzési nehézségekhez vezet.
Hogyan kezelhetők az alsó légúti fertőzések?
Ágynyugalom, bő folyadékfogyasztással. Szükség esetén lázcsillapító, és nyákoldó szerek beadása javasolt. A könnyebb légzés érdekében a porlasztóval történő inhalációs kezelés (fiziológiás sóoldat, nyákoldó) is fontos. A vírusfertőzéseknél az esetek nagy részében tüneti kezelést kell alkalmazni, speciális kezelésre ritkán van szükség (ilyen eset például a vírusos tüdőgyulladás). Gombás fertőzéseknél gombaellenes kezelés szükséges.
A gyógyszeres kezelést egyes esetekben szükséges kiegészíteni egyéb beavatkozásokkal, például krónikus orrmelléküreg-gyulladásban orrmelléküreg-öblítésre lehet szükség. Bakteriális fertőzés esetén az orvos antibiotikumos kezelést ír elő. Gombás fertőzés esetén gombaellenes szerek alkalmazása javasolt. Természetes alapszabály minden betegség esetében, hogy ha gyermek állapota nem javul, mielőbb forduljunk gyermekgyógyászhoz.
Gondja vagy kérdése van? Keressen bizalommal!
- gyermekgyógyász szakorvosok,
- allergológus gyermekorvos,
- gyermektüdőgyógyász szakorvos,
- fül-orr-gégészeti szakrendelés,
- infektológus szakorvos, védőoltási tanácsadó,
- homeopátiás gyermekgyógyászat és
- teljes körű labordiagnosztika áll rendelkezésére.