Mononukleózis: amit a csókbetegségről tudni érdemes
A mononukleózis egy nyál útján terjedő vírusos fertőzés, kórokozója, az Epstein-Barr vírus az egyik legrégebbi kórokozó, amivel az emberiség találkozott.
A fertőződés az esetek túlnyomó többségében észrevehető megbetegedéssel nem jár. Amikor a kórkép mégis kialakul, akkor az jellemzően fáradtsággal, rossz közérzettel, fejfájással, torokfájással indul, majd mandulagyulladással és a nyirokcsomók megnagyobbodásával folytatódik. Olykor rendkívül kellemetlen, illetve veszélyes lefolyású.
A mononukleózis tünetei
közé tartozik a láz, a torokfájás, a nyelési nehezítettség, a nyirokcsomó megnagyobbodás, a galuskás, gombócos beszéd, a májfunkciós eltérések, a májmegnagyobbodás, illetve a vírusra jellemző laboratóriumi eltérések (amikor a vérképben felszaporodnak az egymagvú fehérvérsejtek). A kórokozó a szervezet által termelt ellenanyagok segítségével mutatható ki.
A betegséget az érintettek a legtöbbször észre sem veszik. Ha mégis, akkor is csak náthát, enyhe lázat, torokfájást és elesettséget éreznek. Ezek a tünetek jellemzően egy-két nap alatt maguktól elmúlnak. Komolyabb tünetek csak ritkán jelentkeznek.
A mononukleózis a serdülőket és a fiatalokat érinti leginkább, 20-30 éves kor felett igen ritkán fordul elő, de a fertőzésen a lakosság 90 százaléka átesik.
A fertőzés nem mindenkinél okoz betegséget, vagyis nem jó a vírus penetranciája, sok a tünetmentes eset. Emiatt a megbetegedések csak szórványosak ahhoz képest, hogy mennyien eshetnek át a fertőzésen. Tudni kell azt is, hogy az egyszeri fertőzés védettséget jelent, a betegségen nem lehet kétszer átesni. Azt, hogy valaki átesett-e már a fertőzésen, vérvétellel lehet kimutatni.
A kórképpel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat dr. Nagy Ilona, a Medikids csecsemő- és gyermekgyógyásza foglalta össze a HáziPatika.com egészségportál számára.
TÉNYEK
- A fertőző mononukleózist Pfeiffer-féle mirigylázként is említik. A név eredete azzal függ össze, hogy egymagvú (mono-nukleáris) sejtek felszaporodása látható a vérben mikroszkópos vizsgálat során. Klinikai nevét arról kapta, hogy a nyakon található nyirokcsomók duzzanata a legfeltűnőbb tünete a betegségnek.
- Bár csókbetegségnem is hívják, nem csak a szerelmesek betegsége: egy rosszul elmosott pohár, vagy körbeadott vizes palack is könnyen a fertőzés forrása lehet.
- Az Epstein-Barr vírussal szinte minden ember fertőződik élete során, nem feltétlenül mononukleózis formájában. A betegség ellen nincs oltás.