Orrmandula: így kerüljük el a műtétet
Az orrmandula szerepéről, betegségéről, veszélyekről, műtétről és megelőzésről dr. Bacsa Judit, a Medikids gyermek fül-orr-gégésze a Femina portálon beszélt.
Fontos, hogy a gyermek megtanuljon jól orrot fújni: műtét lehet belőle, ha erre valaki nem fordít kellő figyelmet.
Az orrmandula az orrüreg leghátsó részében, az orrgaratban helyezkedik el, ide nyílik a két fülkürt is, ami összeköti az orrgaratot és a középfület. Az orrmandula gyakorlatilag védőbástya: nyirokszervként részt vesz a kórokozók semlegesítésében. Védő működése a nyirokszövet erős duzzanatával, váladéktermeléssel jár, végső soron az orrgarat dugulásával járhat. Ez képes meggátolni a kórokozók alsó légutakba való beszippantását, ugyanakkor viszont lezárja a fülkürtöt. Ennek következménye a füldugulás, fülkürthurut, majd a középfülgyulladás és a halláscsökkenés.
Erős, elhúzódó nátha, gennyes orrfolyás esetén gyermekkorban az orrmandula szükségszerűen beduzzad. Normál esetben, a betegség lezajlása után visszanyeri normál állapotát, és az orrgarat átjárhatóvá válik: a dugulás megszűnik, az orrhangzósság eltűnik.
Az őszi és téli időszakban akár hat-nyolc náthás, orrfolyásos, lázas betegségen is áteshet a gyermek.
A legtöbb probléma óvodáskorban van, amikor még a gyerekek nem tudják kifújni rendesen az orrukat. Sok gondot okoz a rossz orrfújási technika, illetve, hogy még öt-hat éves gyereknek is orrszívóval tisztítják az orrát. Ebben az életkorban már az orrgarat tisztán tartásához nem elég az orrszívás – figyelmeztet a fül-orr-gégész.
Ameddig az orrmandula — a náthás betegségeket követően — képes visszanyerni normál állapotát, és a hallás jó, addig az orrmandula maradhat.
Ha az orrmandula nem képes a normál méretre csökkenni, ismétlődő középfülgyulladások zajlanak, és konzervatív módszerekkel a gyermek hallását nem tudjuk rendezni, akkor döntünk az orrmandula műtét mellett. Harminc-negyven évvel ezelőtt általánosan bevett gyakorlat volt az orrdandula műtét. Azóta a modern antibiotikumok, antihisztaminok és az orrfújás helyes technikájának tanításával drasztikusan csökkent az orrmandula-eltávolítások száma – mondja a gyermek fül-orr-gégész.
Orrmandula műtét: mikor, hogyan?
A mai gyakorlat szerint hároméves kortól végezhető a műtét, de ez nem éles határ. Társbetegségek esetén fokozott elővigyázatossággal kell eljárni – magyarázza dr. Bacsa. Az eltávolítás altatásban, műtői körülmények között történik. Noha teljesen fájdalmatlan, a kórházi körülmények mégis rendszerint megviselik a gyermeket.
Mint tudjuk, rutinműtét nincs.
A műtét lehetséges szövődményei az utóvérzés, a hányás és a félrenyelés. A műtét utáni megfigyelés szakszerűségén múlik ezek felismerése és ellátása. A végsőkig próbálom elkerülni a műtétet minden egyes páciensemnél az altatási szövődmények veszélye miatt, amit szintén nem lehet a nullára csökkenteni
— fejti ki dr. Bacsa Judit.
A fül-orr-gégész tanácsa
Dr. Bacsa Judit szerint a legfontosabb tanács szülőknek, ha el akarják kerülni a műtétet:
másfél-kétéves korban tanítsák meg a gyermeket orrot fújni.
Ha a szülő gyermekkorában füles gyerek volt, esetleg mandulaműtéte is volt, akkor nem árt egy jó gyermekfülész közelébe költözni — teszi hozzá orvosunk.