Tejallergia vagy tejcukor-érzékenység: mi a különbség?
Tejallergia vagy tejcukor-érzékenység? Sokan összetévesztik, pedig egyáltalán nem mindegy, mi áll a tejfogyasztás nyomán jelentkező panaszok hátterében. A legfontosabb tudnivalókat dr. Nagy Ilona, a Medikids csecsemő- és gyermekgyógyásza foglalta össze a témáról.
A tehéntej allergia vonhat maga után tejcukor-érzékenységet, utóbbi immunreakció nélkül történik. Bizonyos enzimek hiánya miatt a bél nem tudja lebontani a tejcukrot, így ezt a bélben lévő baktérium fogják megerjeszteni, ez pedig gázképződéssel jár, hasmenést okoz – magyarázza a gyermekorvos.
A tejallergia ezzel szemben egy immunológiai folyamat. Az immunrendszer a fehérjeláncokkal szemben ellenanyagokat termel, gyakorlatilag, mintha kórokozók lennének, pusztítani próbálja őket. Ez az immunreakció lokálisan károsítja a bélhámsejteket, így az nem tud tejcukor bontó enzimet képezni, így másodlagosan alakul ki a tejcukor-érzékenység.
A két jelenség közötti fő különbség tehát, hogy a tejcukor-érzékenység esetében nincs immunológiai reakció, míg a tejfehérje érzékenység esetében immunológiai reakció áll fenn.
Miként léphet fel egyik vagy másik az anyatejjel táplált csecsemőknél? – dr. Nagy Ilona csecsemő- és gyermekgyógyász ezt is elmagyarázza a HáziPatika videójában.