Közelít az influenzajárvány, egyre több a beteg
Az ÁNTSZ.hu közleménye szerint az előző héten az országban 5 400 fő, a korábbinál 7,4%-kal több beteg fordult orvoshoz influenzaszerű tünetekkel. A betegek 15%-a gyermek, 37,9%-a 15-34 éves fiatal felnőtt volt.
A fertőzés masszív terjesztői a gyermekek.
Az előző influenzaszezon korábban is kezdődött, és intenzívebb is volt, mint a korábbiak. A betegek 41,2%-a volt gyermek, 31,5%-a pedig 15-34 éves fiatal felnőtt. Figyelemre méltó a gyermekek megbetegedési aránya (a korspecifikus morbiditás is a 3-5 évesek és a 6-14 évesek körében volt a legmagasabb, az átlagos morbiditás háromszorosa). Járványügyi szempontból jelentős, hiszen a gyermekekkel egy háztartásban élő felnőtt megbetegedési aránya magasabb.
MEGELŐZÉS: OLTSUNK!
A szezonális influenza légúti váladékkal, cseppfertőzés, szennyezett tárgyak útján könnyen terjedő vírus betegség, ami védőoltással megelőzhető. Az influenza vírusra köztudottan jellemző a változékony antigén összetétel, akár szezonon belül is, illetve nehezíti a helyzetet, hogy az influenza B vírusok az utóbbi években jellemzően hasonló fokú változékonyságot mutattak, mint az influenza A vírusok altípusai.
Dr. Kulcsár Andrea gyermekgyógyász, infektológus főorvos szerint a védőoltás ugyan nem biztosít teljes védettséget, de például az egészséges felnőtteknél 50-80%-os sikerrel elkerülhetők az influenza tünetei védőoltással. A védőoltással 28%-al csökkenthető a halálozás, és 79%-al a kórházi felvétel azz influenza szezon alatt. Az influenza elleni vakcina hatékonyságát növelni lehet a folyamatosan korszerűsített oltóanyagok minél szélesebb körű alkalmazásával.
„Minden kézzelfogható lehetőség ellenére hazánkban évről évre csökken az influenza elleni átoltottság aránya, pedig a vakcina fejlesztés újabb és újabb eredményt hoz. Közel egy évszázad alatt eljutottunk odáig, hogy a világon egységesen meghatározott influenza vakcinák összetétele, legyen az elölt teljes vírus vakcina, vagy alegység vakcina, tartalmazza a jellemzően cirkuláló influenza A(H3N2), H1N1 és a 70-es évek óta cirkuláló B vírusok valamelyikét. Mindkét B törzs közös őstől származik, amely a 1980-as évek közepén két filogenetikai vonalra vált szét (B/Victoria/87-like and B/Yamagata/88-like). A szezonális oltóanyagokban ez a két törzs váltakozva szerepelt. Miután mindkét törzs cirkulál a világban, változó dominanciával, mára a legoptimálisabb összetételű oltóanyagok mind a két B törzset tartalmazzák” – fejtette ki dr. Kulcsár Andrea.
A szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy a fészek immunizáció részeként a várandós nőket, továbbá a terhes nők és az újszülöttek, csecsemők gondozását végző egészségügyi dolgozókat (beleértve a védőnőket is) térítésmentesen lehet influenza ellen oltani.
A WHO ugyanakkor idén új oltási ajánlást fogalmazott meg,
miszerint a Vaxigrip Tetra a TIV oltóanyaghoz hasonlóan alkalmazható 6 hónapos kortól ( 9 évesnél fiatalabbak primovakcinációja esetén 2 oltás szükséges , miniumum 4 hetes időközzel). A gyermekek immunizációjához életkortól függetlenül a 0.5 ml kiszerelést kell használni – figyelmeztet dr. Kulcsár Andrea.
Az influenzaszerű betegség alatt az egész világon elterjedt, a hétköznapi értelemben minden őszi-téli időszakban jellemző lázzal, megfázással járó betegséget értjük. Az influenza vírus okozta megbetegedés sajátos klinikuma eltér a hétköznapi megfázás tüneteitől. Kifejezett fáradékonysággal, izületi-, izomfájdalommal járó magas láz csak betegség gyógyuló fázisában jár légúti tünetekkel, náthával. Súlyos esetben a fertőzés vírusos tüdőgyulladáshoz, magas halálozással járó neuroinfekcióhoz, bakteriális felülfertőzöttséghez vezethet.
Az influenza kórokozója az egész világon elterjedt influenza vírus, mely egy, az Orthomyxoviridae családba tartozó RNS vírus. Antigén összetétele és tulajdonságai alapján három fő típus (A,B és C típus) különböztethető meg. Az emberi megbetegedést is okozó influenza A törzs (a vírus burkot felépítő glukoproteinek haemagglutinin és neuraminidáz komponensek alapján) további altípusokra osztható, emellett a kizárólag humán kórokozó, az influenza B törzs két filogenetikai vonalra vált szét; a Victoria és Yamagata vonal mára változó intenzitással cirkulál a világban. A szezonálisan mutálódó vírus genom eredménye az antigén drift, ami a szezonális járványt okozza. A humán populációban változó összetételben szezonálisan járványos megbetegedést okoz az influenza A (H3N2), pandémia leszármazott vírus A(H1N1)pdm09 és kétféle B vírus.