Ganglion: mikor tanácsos kézsebészhez fordulnunk?
A ganglion általában a csukló ízületből kiinduló duzzanatot, az ízület zsákszerű kidomborulását jelenti. Benne sűrű, kocsonyás ízületi folyadék található.
Dr. Novoth Béla kézsebész, plasztikai sebész főorvos segít megértenünk a jelenséget.
A ganglion leggyakrabban a csukló feszítő oldalán fordul elő, ritkábban a hajlítón, és még ritkábban az ujjak alapperci barázdájának tenyéri oldalán, esetleg a feszítő oldalon, a végpercen. Közös valamennyiben, hogy az ízület vagy az ínhüvely meggyengült részeinek kidomborulása okozza. A csukló feszítő oldalán az is előfordulhat, hogy az elváltozás mögött a feszítő ín hüvelyeinek a gyulladása, duzzanata áll.
A ganglionok által okozott panaszok különfélék, attól függően, hogy hol helyezkednek el. Van, amikor csak esztétikai problémát okoznak, és egyáltalán nem járnak fájdalommal. Van, hogy spontán vagy terheléskor jelentkező fájdalom kíséri a jelenséget, olykor egészen a mozgáskorlátozottságig.
A ganglionok rendszerint nem okoznak maradandó károsodást, ha nem járnak panasszal, eltávolítása sem kötelező. Elsősorban a csukló feszítő oldalán lévők a látványosak, viszont gyakran panaszmentesek. A hajlító oldalon elhelyezkedők kicsik, de gyakrabban okoznak panaszokat. Az ujjak hajlító oldalán jelentkező borsó méretű vagy annál nagyobb ganglionok a legfájdalmasabbak.
A gyermekkorban előforduló ganglionok ritkán okoznak panaszt, sokszor orvosi beavatkozás nélkül elmúlnak, felszívódnak.
Teendők
Kisdedkorban az ujjak tövénél észleljük leggyakrabban, azonban ebben a korban semmilyen panaszt nem okoz, és szinte mindig magától elmúlik. Gyakran készítenek ultrahang vizsgálatot az elváltozásról, bár a ganglion némi gyakorlattal teljes biztonsággal egyszerű vizsgálattal is véleményezhető. Tinédzser korban esztétikai indokok is szerepelhetnek az indikációk között.
Az elhelyezkedéstől függően a műtét helyi, vagy általános érzéstelenítésben történik.
Gyermekkorban a képletek kicsisége miatt a műtétet altatásban és vértelenségben végezzük. Így tudjuk biztosítani a melléksérülések elkerülését és a ganglion teljes eltávolítását. Bár nem nagy beavatkozás, de a környezetben futó ér-ideg-ín képletek sérülésének elkerülése céljából érdemes kézsebészhez fordulni. A műtétnek számos apró trükkje van, ami lényegesen befolyásolja a későbbi eredményt.
Például, a csukló kézháti oldalán elhelyezkedő ganglionok viszonylag kis haránt metszésből kivehetők, de mivel a csukó ízületből jönnek elő, eddig a mélységig le kell menni a feltárás során, miközben a környezetben futó feszítő inakat elkampózzuk, hogy elkerüljük ezen képletek sérülését.
A tenyérben, az ujjak tövénél, és az ujjak hajlító oldalán előforduló, nagyobb gyerekeknél fájdalmas apró ganglionok eltávolítása sem egyszerű feladat, az alattuk futó hajlító ín és a mellettük futó ér-ideg képletek megkímélése miatt. Megfelelő műszerezettség és gyakorlat mellett, ha biztosított a páciens jó kooperációja, ez beavatkozás helyi érzéstelenítésben is elvégezhető.
Az elváltozás hajlamos a kiújulásra.
A kézben és a csuklón a mozgás és érzés szempontjából nagyon fontos képletek futnak. A ganglionok bármely lokalizációban helyezkedjenek is el, de ezek mellett vagy között találhatók. Ezért eltávolításuk csak panasz esetén javasolt, és a melléksérülések céljából a kézsebészetben jártas orvos felkeresése javasolt.
Irodalom:
1.Buck-Gramcko, Dieter: Congenital Malformations of the Hand et Foreram, London 1998.
2.Green, David P. : Green’s Operative Hand Surgery 6th Edition Copyright © 2011, 2005, 1999, 1993, 1988, 1982 by Churchill Livingstone, an imprint of Elsevier Inc.
3.Renner Antal, Sánta Ernő: A kéz sebészete Kadix Press kiadó, Budapest, 2014.