Gyermekkori pattanó ujj jelenség
A pattanó ujj formái közül leggyakrabban az újszülött- és csecsemőkori, hajlított helyzetben rögzült hüvelykujj elváltozással (pollex flexus congenitus) találkozunk. A problémát az okozza, hogy a hüvelykujj alapperci barázdája magasságában lévő ínhüvely szájadékon a hajlító ín nem tud keresztül csúszni – magyarázza dr. Novoth Béla sebész, kézsebész és plasztikai sebész főorvos.
Az ujj végperce általában hajlított, ritkán nyújtott helyzetben rögzül. Előfordul, hogy eleinte csak néha beakad és egy fájdalmas pattanás kíséretében kinyúlik, de a leggyakrabban észlelt jelenség, hogy a hüvelykujj hajlított helyzetben van, és a gyermek így használja a kezét. Néha több hónap után tűnik fel a szülőknek, hogy a gyermek nem mozgatja rendesen a hüvelykujját. Az elváltozás előfordulhat egyszerre mindkét oldalon is.
Az elváltozás néha spontán gyógyul, de legtöbb esetben műtéti ellátását igényel
Ritkán, de észlelhető egyéb ujjon is ez a pattanó ujj jelenség. Ezekben az esetekben azonban nem rögzül hajlított helyzetben, csak mozgatáskor egy fájdalmas pattanás mellett nyúlik, vagy hajlik az ujj. A fő árulkodó jel az lehet, ha a gyermek igyekszik ezt az ujját kivonni a használatból, és nem engedi mozgatni az ujját, vagy vizsgálni, mert tudja, hogy ez neki fájdalmas lesz.
A hajlítás hiányának az is lehet az oka, hogy a hüvelykujjban nem fejlődött ki a hajlító ín, és ezért van a működési deficit. A nyújtott helyzetben rögzült hüvelykujj esetén nem okvetlenül pattanó ujj jelenségről van szó.
A gyermekkori pattanó ujj jelenség, vagy a hozzá hasonló elváltozások diagnosztikája és ellátása megfelelően jártas szakembert igényelnek.
A pattanó ujj műtéti megoldása gyakorlott kézben általában 10 perces beavatkozás, de a szövődmények elhárítása több órát is igénybe vehet. Ezért a jelenség műtéti megoldására mindenképpen ezen a területen jártas sebészhez érdemes fordulni.
Forrás: Dr. Novoth Béla (Gyógyhírek magazin), www.novothplasztika.hu