1146 Budapest Thököly út 137. Előjegyzés: (+36) 1 700 4411
HealthFlex
×
  • Rendelések
  • Rólunk
    • Bemutatkozunk
    • Munkatársaink
    • Kisokos
    • Fotók, hangulatképek
    • Videók
    • Médiamegjelenések
    • Visszajelzés, elégedettség
    • Programok
    • Partnereink
    • Betegjogok
    • Adatvédelem
    • Állásajánlat
  • Szakemberek
  • Koronavírus tájékoztató
  • Távkonzultáció
  • Árak
  • Elérhetőségek
  • Blog

Influenza elleni oltás: van új a nap alatt

Influenza elleni oltás: van új a nap alatt
2017-10-13infektológiainfluenzamegelőzésvédőoltás
dr. kulcsár andrea
Dr. Kulcsár Andrea
infektológus főorvos, védőoltási tanácsadó írása

 

A szezonális influenza légúti váladékkal, cseppfertőzés, szennyezett tárgyak útján könnyen terjedő vírus betegség, ami védőoltással megelőzhető. Európában évente több millió megbetegedést és következményesen 15000-70000 ember halálát okozza, rendszerint november és április között zajlik a járvány.

Az influenzaszerű betegség alatt az egész világon elterjedt, a hétköznapi értelemben minden őszi-téli időszakban jellemző lázzal, megfázással járó betegséget értjük. Az őszi-téli időszakban jelentkező “megfázást”, lázzal vagy láz nélkül zajló légúti vírus betegségeket az influenzától el kell különíteni, az influenza vírus okozta megbetegedés sajátos klinikuma eltér a hétköznapi megfázás tüneteitől. Kifejezett fáradékonysággal, izületi-, izomfájdalommal járó magas láz csak betegség gyógyuló fázisában jár légúti tünetekkel, náthával. Súlyos esetben a fertőzés vírusos tüdőgyulladáshoz, magas halálozással járó neuroinfekcióhoz, bakteriális felülfertőzöttséghez vezethet.

 

influenza szezon 2016/2017

Inlfuenzaszerű megbetegedések 2016/2017. Forrás: EMMI Kórházhigiénés és Járványügyi Felügyeleti Főosztály

 

Az influenza kórokozója az egész világon elterjedt influenza vírus, mely egy, az Orthomyxoviridae családba tartozó RNS vírus. Antigén összetétele és tulajdonságai alapján három fő típus (A,B és C típus) különböztethető meg. Az emberi megbetegedést is okozó influenza A  törzs (a vírus burkot felépítő glukoproteinek  haemagglutinin és neuraminidáz komponensek alapján) további altípusokra osztható, emellett a kizárólag humán kórokozó, az influenza  B törzs két filogenetikai vonalra vált szét; a Victoria és Yamagata vonal mára változó intenzitással cirkulál a világban. A szezonálisan mutálódó vírus genom eredménye az antigén drift, ami a szezonális járványt okozza.  A humán populációban változó összetételben szezonálisan járványos megbetegedést okoz az influenza A (H3N2), pandémia leszármazott vírus A(H1N1)pdm09 és kétféle B vírus.

 

 

A fertőzés masszív terjesztői a gyermekek.

A legutóbbi influenzaszezon mintegy két héttel hamarabb kezdődött, és jóval intenzívebb volt, mint a  korábbi.  A betegek 41,2%-a gyermek, 31,5%-a 15-34 éves fiatal felnőtt volt. Figyelemre méltó a gyermekek megbetegedési aránya (a korspecifikus morbiditás is a 3-5 évesek és a 6-14 évesek körében volt a legmagasabb, az átlagos morbiditás háromszorosa). Járványügyi szempontból jelentős, hiszen a gyermekekkel egy háztartásban élő felnőtt megbetegedési aránya magasabb.

 

Megelőzés

felső légúti fertőzések

Az influenza vírusra köztudottan jellemző a változékony antigén összetétel, akár szezonon belül is. Világszerte nagy hangsúlyt fektetnek a megelőzésre, de érthető, hogy a preventív módon összeállított vakcina hatékonysága csak jósolható  a kórokozó variábilitása miatt (2016/2017-es szezonban a H3N2 törzs 3 változata is jelen volt, a Bolzano törzs egy, a közelmúltban felbukkant genetikai alcsoportja, a 3C.2a1 dominált, nem pedig a vakcinában jelenlévő 3C.2a Hong Kong alcsoport). Tovább nehezíti a helyzetet, hogy az influenza B vírusok az utóbbi években jellemzően hasonló fokú  változékonyságot mutattak, mint az influenza A vírusok altípusai.

Hazánkban 2006 óta folyik B vírus tipizálás; Influenza B (Vic-like) és Influenza B (Yam-like) genetikai vonal real-time PCR  módszerrel történő meghatározása a WHO ajánlásának megfelelően. Magyarországon a Nemzeti Referencia Laboratórium mérései szerint az utóbbi néhány évben a B törzsek etiológiai szerepe növekedett. A 2015-2016-os szezonban túlnyomó többségben az influenza B volt a domináns (72,4 % vs. 27,6 %).  Az elmúlt tíz évben az európai adatokkal megegyezően hazánkban zömében a Yamagata vonal képviselői domináltak, de a Victoria vonal is időről időre megerősödött. A járványügyi, virológiai adatok alapján a 4 komponensű influenza elleni oltás hazánkban mindenképpen előnyös.

 

Mit várhatunk az influenza elleni vakcinától?

Általában a védőoltásoktól a páciens a teljes védettséget várja el. Sajnálatos módon egyik védőoltással sem érhetünk el maximális egyéni védettséget a fertőzés ellen. Rengeteg tényező befolyásolja egy vakcina sikerét, túl a megelőzendő fertőzés kórokozójának sajátosságán, az oltott személy immunstátusza, a populáció átoltottsága nagyban befolyásolja a legújabb technikával gyártott, tökéletesített védőoltások sikerét. Természetesen a siker attól is függ, mi volt az elvárás. A laikusok elvárása nagyban függ attól, hogy a megfelelő felvilágosítást kapták-e immunizáció előtt.

Valójában az egészséges felnőtteknél 50-80%-os sikerrel elkerülhetők az influenza tünetei védőoltással. Látványosabb eredmény, hogy az idősebbeknél oltás után 70-85%-al csökkenhet a halálozás és a súlyos szövődmények. Közismert, hogy a cukorbetegeknél legalább háromszoros kockázata van az influenza miatt hospitalizációnak. A védőoltással 28%-al csökkenthető a halálozás, és 79%-al a kórházi felvétel azz influenza szezon alatt. A kardiovaszkuláris alapbetegségben szenvedőknél  szisztémás infekció esetén ötszörösére emelkedik az akut szívroham előfordulása, melyet influenza elleni  védőoltással felére lehet csökkenteni. Jelentősen stabilizálja a krónikus tüdőbetegségben szenvedők állapotát, amennyiben az alapbetegségük fellángolását okozó infekciót elkerülhetik. Ehhez járul hozzá a szezonálisan alkalmazott influenza elleni védőoltás.

felső légúti betegségek

Az influenza elleni vakcina hatékonyságát növelni lehet a folyamatosan korszerűsített oltóanyagok minél szélesebb körű alkalmazásával. Megfelelő célcsoportok immunizálásával a rizikócsoportok esendősége csökken, jól irányzott kampányoltásokkal a fertőzés terjedése akadályozott. A betegségük, életkoruk, áldott állapotuk miatt veszélyben lévők oltása mellett a fertőzés terjesztését fenntartó gyermekpopuláció átoltása vezethet sikerhez. A populáció 75%-os átoltottsága mellett lehetne látványos sikert elérni, erre — valljuk be — sehol a világon nincs esély. Hazánkban a 40%-os célt sem sikerült teljesíteni, még akkor sem, ha a rizikócsoportok számára a vakcina ingyenes hozzáférhető volt. Háziorvosnál térítésmentesen kaphatnak influenza elleni védőoltást az influenzavírus által okozott megbetegedések súlyosságának, valamint a halálozások számának csökkentése érdekében a fokozottan veszélyeztetettek kockázati csoportjai.

Minden kézzelfogható lehetőség ellenére hazánkban évről évre csökken az influenza elleni átoltottság aránya, pedig a vakcina fejlesztés újabb és újabb eredményt hoz.

Közel egy évszázad alatt eljutottunk odáig, hogy a világon egységesen meghatározott  influenza vakcinák összetétele, legyen az elölt teljes vírus vakcina, vagy alegység vakcina, tartalmazza a jellemzően cirkuláló influenza  A(H3N2), H1N1 és a 70-es évek óta cirkuláló B vírusok valamelyikét. Mindkét B törzs közös őstől származik, amely a 1980-as évek közepén két filogenetikai vonalra vált szét (B/Victoria/87-like and B/Yamagata/88-like).  A szezonális oltóanyagokban ez a két törzs váltakozva szerepelt. Miután mindkét törzs cirkulál a világban, változó dominanciával, mára a legoptimálisabb összetételű oltóanyagok mind a két B törzset tartalmazzák.

szurit kap

2017 március 2-án a WHO közzétette a 2017-2018-as szezonra javasolt vakcina összetételét:

A/Michigan/45/2015 (H1N1)pdm09-szerű vírus; A/Hong Kong/4801/2014 (H3N2)- szerű vírus; B/Brisbane/60/2008- szerű vírus.

A négykomponensű vakcinákba javasolt negyedik törzs: B/Phuket/3073/2013-szerű vírus.

6 év után kikerült a pandémiás A/California/7/2009 (H1N1)pdm09-szerű vírus törzs a vakcinából. Az EMA szabályzata szerint a spektrumbővítés után az új készítmény bevezetését immunogenitási vizsgálat és biztonságossági vizsgálat kellett, hogy megelőzze. A klinikai adatok szerint a négykomponensű oltóanyag eredményei nem maradtak el a trivalens oltóanyagok eredményeitől, a hozzáadott B vonal immunológiai hatása szignifikánsan mérhető pluszt adott. (A 4 influenza szezonon át tartó vizsgálatban 5500 korábban oltatlan, 6-35 hónapos gyermek vett részt, a vizsgálatban résztvevők között nem észleltek az oltóanyag vírussal azonos, cirkuláló influenza vírus okozta megbetegedést.)

A fészek immunizáció részeként a várandós nőket, továbbá a terhes nők és az újszülöttek, csecsemők gondozását végző egészségügyi dolgozókat (beleértve a védőnőket is) térítésmentesen lehet influenza ellen oltani.

 

Új oltási ajánlás

Mindezek alapján folyamatban van az alkalmazási leirat módosítása, miszerint a Vaxigrip Tetra a TIV oltóanyaghoz hasonlóan alkalmazható 6 hónapos kortól ( 9 évesnél fiatalabbak primovakcinációja esetén 2 oltás szükséges , miniumum 4 hetes időközzel). A gyermekek  immunizációjához életkortól függetlenül a 0.5 ml kiszerelést kell használni.

 

 


Felhasznált irodalom

Seasonal influenza – OCDC

Tájékoztató az influenza figyelőszolgálat adatairól  Magyarország, 2017. 20. hét

http://ecdc.europa.eu/en/publications/_layouts/forms/Publication_DispForm.aspx?List=4f55ad51-4aed-4d32-b960-af70113dbb90&ID=1630#sthash.el4wBTz8.dpuf)

http://www.who.int/influenza/vaccines/virus/recommendations/2017_18_north/en/

Kuti Dávid: Az influenza B törzsek szerepe a magyarországi szezonális fertőzésekben 2006-tól 2016-ig Orvostovábbképző Szemle, XXIV évf. 4. szám, 2017.

Organisation.World Health Organisation (WHO) weekly epidemiological record 2002;77:229–40

 Protect yourself from influenza (the flu). CDC. Diabetes Public Health Resource.

Influenza vaccine effectiveness against hospitalisation and death in people with Type 2 diabetes. Diabetic Medicine, 31 (Suppl. 1), 28–183

Colquhoun AJ. Effectiveness of Influenza vaccine in reducing hospital admissions in people with diabetes. Epidemiol Infect 1997; 119: (3) 335-41)

Smeeth L, Thomas SL, Hall AJ, Hubbard R, Farrington P, Vallance P.: Risk of myocardial infarction and stroke after acute infection or vaccination. New England Journal of Medicine 2004; 351:26 11–18

Flu shot linked to lower heart attack, stroke risk. Oct 23, 2013. Harvard Health Publications.

Siriwardena N, Asghar Z, Coupland CCA.: Influenza and pneumococcal vaccination and risk of stroke or transient ischaemic attack— Matched case control study. Vaccine, 2014;

Plans-Rubio P.: Prevention and control of Influenza in persons with Chronic obstructive pulmuonary disease. Int J Chron Obstruct Pulmon Dis. 2007; 2(1) :41-53.

2017. EüK. 7. szám EMMI közlemény Emberi Erőforrások Minisztériuma módszertani levele a 2017. évi védőoltásokról

Vaxigrip Tetra Publi Assessment Report 2016

Timo Vezikari at al.: Safety and immnogenicity of an intramuscular qudrivalent influenza vaccine in children 3 to 8 year of age: A phase III randomized controlled study Human Vaccines and Immunotherapeutics 2016.

Li-Min Huang at al.: Immunogenicity and safety of quadrivalent influenza vaccine in children and adolescents in Taiwan: A phase ii open-label trial Trials in Vaccinology 5(2016)48-52

Pepin, M. – Dupuy at al.: Intramuscular quadrivalent influenza vaccine is efficacious in naive children aged 6 to 35 months: A large-scale, placebo-controlled trial EudraCT #2013-001231-51

Medikids Blog

  • Gyermekkel a korona-bezártságban: mit tanácsol a gyermekpszichológus?

    Mit érzékel és mit fog fel a gyermek a jelenlegi...

  • Ortopédiai problémák a csecsemő és gyermekkorban: mit tanácsol a szakorvos a járványhelyzetben

    Dr. Ráskai Csaba ortopéd szakorvos írása A járványhelyzet, többek között...

  • A gyermekorvos 7 jótanácsa napozáshoz

    A napfény egészség és boldogság forrása. A melatonin, a szerotonin termelése révén...

  • Gyermek a nap alatt: ezekre figyeljünk nagyon

    Nincs egészséges lebarnulás – állítja a WHO. Az Egészségügyi Világszervezet...

  • EGÉSZSÉGÜGYI VESZÉLYHELYZETI KÖZLEMÉNY ÜGYFELEINK ÉS DOLGOZÓINK SZÁMÁRA

    "A jelenlegi, és a közeli jövőben várhatóan még komolyabbra forduló...

  • Koronavírus intézményi tájékoztató

    Tisztelt Pácienseink, tisztelt Ügyfeleink!   Felhívjuk figyelmüket az új koronavírus...

  • Csodadiéták márpedig nincsenek - mondja a dietetikus

    Balogh Adrienn dietetikus írása   A tavasz beköszöntével, mikor már...

  • Gyermekkori pattanó ujj jelenség

    A pattanó ujj formái közül leggyakrabban az újszülött- és csecsemőkori,...

  • Ne vegyük félvállról, ha köhög a gyermek - javasolja a fül-orr-gégész

    Egy két köhintésnek nem mindig van jelentősége, de ha a...

  • Gyermekkori torokgyulladás

    Torokgyulladás alatt többnyire a garatmandulák gyulladását, illetve a garatfal gyulladását...

  • A jó gyermekorvos elsősorban szereti a gyermekeket

    Már kisgyerekként tudta, hogy orvos lesz. Elsősorban egy gyermekkori példaképe,...

  • Nátha: okok, tünetek, tudnivalók

    Ha jön a hideg, akkor jön a hűlés, megfázás, nátha...

logo

(+36) 1 700 4411

medikids@medikidskozpont.hu

www.medikidskozpont.hu

1146 Budapest, Thököly út 137.

Mikor van szüksége ránk? Mikor ér rá kényelmesebben? Rendeléseink minden napszakot, hétköznapot és hétvégét lefednek, hogy Ön akkor jöjjön orvosainkhoz, amikor leginkább szeretne.

HÉTFŐ 08:00-20:00
KEDD 08:00-20:00
SZERDA 08:00-20:00
CSÜTÖRTÖK 08:00-20:00
PÉNTEK 08:00-20:00
SZOMBAT 08:00-14:00
VASÁRNAP zárva
  • Gyermekkel a korona-bezártságban: mit tanácsol a gyermekpszichológus?

    Mit érzékel és mit fog fel a gyermek a jelenlegi...

  • Ortopédiai problémák a csecsemő és gyermekkorban: mit tanácsol a szakorvos a járványhelyzetben

    Dr. Ráskai Csaba ortopéd szakorvos írása A járványhelyzet, többek között...

  • A gyermekorvos 7 jótanácsa napozáshoz

    A napfény egészség és boldogság forrása. A melatonin, a szerotonin termelése révén...

Róbert Medikids Központ ©2015-2021 IMPRESSZUM

Oldalunk sütiket (cookie) használ a jobb működésért. Bővebben: adatkezelési tájékoztató

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Süti használat

A süti (cookiei) olyan kis méretű szöveges fájl, adatsor, amit a weboldal látogatójának internetes hozzáférést biztosító eszközén (számítógép, mobiltelefon stb.) hozhat létre a weboldalt megjelenítő program. A cookie-t a webszerver küldi a látogató böngészőjének, majd a böngésző visszaküldi a szervernek. A sütik kizárólag adatokat tartalmaznak, nem tartalmaznak futtatható állományokat, vírusokat, illetve kémprogramokat (spyware), és nem férnek hozzá a felhasználó merevlemezének adataihoz. A cookie-nak nevezett kódolt adatsor egy elérési útvonal, ami csak az adott szerverrel együtt értelmezhető. Ebben az esetben a felhasználó adatait a szerver tárolja, nem a süti. Minden weboldal használ sütiket.

A cookie-k célja lehetővé tenni a felhasználó internetezésre használt eszközének felismerését, így releváns, a felhasználó igényeihez igazított tartalom megjelenítését.

A cookie-k anonim látogatói statisztikák generálását segítik elő, a felhasználók személyes kilétéről nem adnak információkat – személyes adatkezelés tehát nem történik.

Kétféle cookie típust használunk: az ideiglenes sütiket a számítógép memóriája addig tárolja, ameddig a felhasználó a honlapot böngészi, automatikusan törlődnek, amint bezárja a böngészőt, illetve lejár a böngészési folyamatra meghatározott idő. A tartós sütiket a számítógép addig tárolja, amíg a felhasználó nem törli azokat.

Amennyiben ön saját beállításaiban letiltotta a cookie-kat, látogatásával, böngészésével kapcsolatban nem tárolunk adatokat.

A cookie-ban nem tárolunk a személyek azonosítására alkalmas adatokat.

Sütik állapota

Ahhoz, hogy böngészési élménye teljes legyen, az oldal minden funkciója működjön, kérjük, engedélyezze a sütiket (cookie), illetve ne kapcsolja ki azok használatát. A cookie-k célja lehetővé tenni a felhasználó internetezésre használt eszközének felismerését, így releváns, a felhasználó igényeihez igazított tartalom megjelenítését.

Ahhoz, hogy böngészési élménye teljes legyen, az oldal minden funkciója működjön, kérjük, engedélyezze a sütiket (cookie), illetve ne kapcsolja ki azok használatát.

Adatkezelési irányelvek

Adatkezelési irányelveinket és tájékoztatónkat itt olvashatja