Miért gyakoribb az elhízott fiatalok körében az allergia és az asztma?
Magyarázatot találtak arra, hogy miért gyakoribb az elhízott fiatalok körében az asztma és az allergia. Az ok a D-vitamin hiánya.
“Korábban nem sikerült magyarázatot találni arra, hogy az elhízott fiatalok körében miért gyakoribb az asztma és az allergia. Bár egyes eredmények külön-külön rámutattak, hogy az egészséges immunrendszerhez megfelelő D-vitamin szint szükséges, és az elhízottaknál gyakori ennek hiánya” – magyarázta a kutatást vezető Dr. Candace Percival, a Walter Reed Nemzeti Katonai Kórház orvosa.
Van-e összefüggés a D-vitamin hiány és a magas allergiakockázat között a túlsúlyos gyermekek és fiatalok körében?
– ezt kívánta vizsgálni a közel 100, tíz és tizennyolc év közötti fiatal bevonásával készült kutatás. A résztvevők több mint fele túlsúlyos vagy elhízott volt a testtömegindex alapján (amely a korosztályuk 85 százalékánál testesebbnek határozta meg őket), a többi résztvevő egészséges testsúlyú volt. A kutatók mindegyiküknél kiszámolták a BMI úgynevezett Z-értékét, ami az átlagtól való eltérést mutatja, majd vérminta alapján megállapították a 25-D-hidroxivitamin szintjüket.
Az elhízottak közül mindannyian D-vitamin hiányosak voltak.
Dr. Percival és csapata a résztvevők adipokin hormon szintjét is megvizsgálta, ami a zsírsejtek képződésében játszik szerepet. Ezen belül a leptin és az adiponektin értékeket figyelték. Állatkísérletek során ugyanis bebizonyosodott, hogy az elhízás növekedett leptin- és csökkent adiponektin-szinttel jár együtt. A szakértők kiszámították, hogy a két hormon aránya mutat-e összefüggést a D-vitamin szintjével. Harminckilenc fő (19 túlsúlyos vagy elhízott, és 20 egészséges súlyú) immunoglobulin-E (IgE) mérésen is átesett. Közülük 36-an (17-en túlsúlyosak vagy elhízottak, illetve 19-en egészséges súlyúak) citokin-mérésen is részt vettek – ezek az ingerületátvivő vegyületek szerepet játszanak az allergia és az asztma kialakulásában.
Kiderült, hogy a kortól és magasságtól függő átlagtól minél inkább eltért a résztvevők testsúlya – tehát minél súlyosabb elhízásról volt szó esetükben -, annál magasabb volt a leptin, és annál alacsonyabb az adiponektin, illetve a D-vitamin szintje.
Minden ötödik magyar gyermek túlsúlyos vagy elhízott
Az elmúlt 40 évben tízszeresére nőtt az elhízott gyermekek száma világviszonylatban: míg 1975-ben 11 millió, 2016-ban már 124 millió gyermek küzdött súlyproblémákkal - a The Lancet tudományos folyóiratban megjelent közlemény az eddigi legnagyobb esetszámú epidemiológiai vizsgálat eredményeit mutatja be 31,5 millió, 5-19 éves gyermek mért adatai alapján.
Az eredmények szerint Magyarországon a 6-8 éves gyermekek több mint 20%-a túlsúlyos vagy elhízott, Ezek a számok mind jelentős javulást mutatnak a korábbi évekhez képest. A gyermekkori elhízás előfordulása nálunk 2010 óta nem változott.
A figyelem illetve a megelőzés azért is fontos, mert az elhízás már gyermekkorban is számos krónikus, nem fertőző megbetegedés kockázatát növeli. Az allergai és az asztma mellett ilyen a cukorbetegség, a magas vérnyomás valamint a depresszió.
(Forrás: Medipress, Házipatika, Babaszoba)