Tombol az influenzajárvány
Tombol az influenzajárvány az országban: az elmúlt héten kétszer annyian, közel 40.000-ren keresték fel orvosukat influenzaszerű panaszokkal mint egy héttel korábban, közölte a Nemzeti Népegészségügyi Központ. Íme a legfontosabb tudnivalók a betegségről, tüneteiről, kezeléséről, szövődményeiről, megelőzési lehetőségeiről — MEDIKIDS ÖSSZEFOGLALÓ
UPDATE (2018-02-13)
Továbbra is tombol az influenzajárvány, a betegség a megszokottnál is erősebb tünetekkel jár. Az elmúlt évekhez képest sokkal több a tartósan magas lázas gyermek. A heves tüneteket az is okozhatja, hogy a vírus egy átalakult változata fertőz végig a kontinensen, amelyre a szervezetünk kevésbé volt felkészülve. Továbbra is a 15 év alatti gyermekek körében a leggyakoribb az influenza: az elmúlt napokban is a 3-5 évesek és a 6-14 évesek között volt a legmagasabb a betegség előfordulása.
A járványidőszak csúcsán
Az influenza veszélye késő ősztől kora tavaszig jellemző, Magyarországban leggyakrabban januárban fordulnak elő influenzajárványok, melyek több százezer megbetegedést okoznak.
A vírusnak három típusa ismert, közülük a B és a C típus kevéssé változékony, kisebb szezonális járványokért, közösségekben előforduló légúti megbetegedésekért felelős. A nagyobb járványokért az A típus a felelős, és bonyolítja a védettség kialakulását, hogy az influenza A vírusnak számos altípusa van (a vírus szaporodása során viszonylag gyorsan képes mutációra, a korábbi fertőzés során termelődött antitestek így már nem nyújtanak védelmet), illetve genetikai változás jöhet létre kétféle influenzavírus kereszteződése során, olyan új influenzavírust eredményezve, amely ellen a népesség védtelen.
Influenza esetén a kellő mennyiségű antitest termelése kb. 7 napot vesz igénybe, ez magyarázza azt, hogy az influenza egy hét alatt lezajlik.
A lappangási idő lehet a fertőzéstől számítva néhány óra vagy akár 1-2 nap. A betegségre kezdetben az általános panaszok jellemzőek: hirtelen láz, hidegrázás, fejfájás, végtag- vagy ízületi fájdalmak, fáradtság, rossz közérzet, étvágytalanság. Gyermekkorban gyakori a hányinger vagy hányás, olykor hasmenés. Általában a légúti panaszok, előbb száraz, majd hurutos köhögés, kaparó torokérzet, orrfolyás később jelentkeznek. A fokozatos kezdet, láztalanul vagy hőemelkedéssel kísért hurutos köhögés, nátha inkább más légúti fertőzésre utal.
A tünetek rendszerint 3-4 nap alatt javulnak, a betegség az esetek túlnyomó többségében egy hét alatt gyógyul.
Szövődmények
Az influenzavírus a légúti nyálkahártyákat károsítja, ez kaput nyithat a baktériumok behatolásának. A vírusfertőzés által legyengített szervezetben a baktériumok tüdőgyulladást okozhatnak. A különösen veszélyeztetettek csoportjába tartoznak a csecsemők is.
Csecsemőkorban viszonylag gyakori szövődmény lehet a középfülgyulladás és az arcüreggyulladás. Mindkét betegség antibiotikumokkal jól kezelhető.
Igen ritka, de veszélyes szövődmény a Reye szindróma, amely szinte kizárólag gyermekkorban (16 éves kor alatt) fordul elő, főleg azokban a gyerekekben, akik influenza során szalicil tartalmú gyógyszert (pl. aspirin, kalmopyrin) kapnak, ezért ezek adása gyermekkorban kerülendő, tanácsos más lázcsillapítót választani.
Az influenza kezelése
Az enyhe esetek leginkább türelemmel kezelendők. Türelem, pihenés, otthonfekvés mellett, gyermekek esetében különösen fontos a megfelelő folyadékpótlás, az influenza ugyanis kiskorban gyomor- és béltüneteket is okozhez. Megfelelő lázcsillapítás javítja a tüneteket. Ajánlott acetaminophen vagy ibuprofen hatóanyagú gyógyszereket adni, gyermekkorban ne alkalmazzunk aspirint.
Mindenképpen célszerű orvoshoz fordulni, ha a gyermek krónikus betegségben szenved, ha 1 évesnél fiatalabb, ha állapota hirtelen rosszabbodik, vagy ha 5 nap után nem javul az állapota.
Az influenzás beteg végig fertőz.
Az influenzavírus az első tünetek megjelenésétől a betegség végéig fertőz. Cseppfertőzéssel kaphatjuk el, 1 méteren belüli kontaktus a beteggel fokozott veszéllyel jár. Szájmaszk viselése például hatékonyan megakadályozhatja a cseppfertőzést. A szájmaszk influenzajárvány idején az egészséges emberek számára ugyanúgy fontos, hiszen épp a vírus belélegzésének megakadályozása a cél. Illetve fontos az is, hogy megfelelően használjuk, orrot és szájat egyaránt védjen a maszk, valamint gyakran cseréljük – hívja fel a figyelmet dr. Nagy Ilona, a Medikids gyermekorvosa. Emellett különösen fontos a kézmosás, a beteg gyermek által használt tárgyak tisztítása – figyelmeztet a szakember.
Az apró óvintézkedések mellett hatékony megelőzést biztosít a védőoltás.
Jelentős mértékben segít elkerülni a betegséget az influenza elleni oltás. A jelenleg ajánlott 4 komponensű oltóanyag az influenza A és az influenza B vírus két-két törzsét tartalmazza, ami lehetővé teszi, hogy a B vírus második vonalával szemben is védelmet nyújtson. Az oltást következtében a szervezet kialakítja a saját védelmét a betegség ellen. Fontos tudnunk, hogy a minden megalapozottságot nélkülöző álhírekkel, hiedelmekkel és riogatásokkal szemben, az oltóanyag egyetlen összetevője sem okozhat influenzát, tehát teljesen biztonságos.
Ez a vakcina javasolható gyermekeknek, gyerekek között mozgó felnőtteknek és várandósoknak, alapbetegségben szenvedőknek egyaránt – magyarázta dr. Kulcsár Andrea infektológus, a Szent László Kórház főorvosa és a Medikids védőoltási tanácsadója. Korábbi cikkeink a témában itt olvashatók:
- Új oltási ajánlás influenza ellen
- Megfázás, nátha: a gyermekorvos szerint ezekre figyeljünk télen
- Veszélyes vírustörzsekkel támad az influenza – megérkezett a járvány
- Influenza elleni oltás: van új a nap alatt